Uczeń ALO PWr złotym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej

Data: 30.09.2020 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia

Łukasz Orski, uczeń III klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. To najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich na świecie.

lukasz_orski.jpgMiędzynarodowa Olimpiada Matematyczna co roku rozgrywana jest w innym kraju, a gospodarzem tegorocznej edycji była Rosja. Ze względu na pandemię koronawirusa finały odbywały się jednak zdalnie.

Na całym świecie zorganizowano specjalne centra, w których zbierały się poszczególne reprezentacje. Polacy rozwiązywali zadania na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Olimpiada trwała dwa dni, w trakcie których uczestnicy musieli się  zmierzyć z sześcioma zadaniami o rosnącym stopniu trudności.

– Zadania przygotowano z czterech dziedzin – algebry, geometrii, kombinatoryki i teorii liczb. Zawsze bardzo trudno jest przewidzieć, czego będą dotyczyły, więc pod tym względem to zawsze jest zaskoczenie. W tym roku sporo było problemów z kombinatoryki, a trochę mniej z teorii liczb, co mi się trochę nie podobało, bo akurat ta dziedzina – wraz z algebrą – jest moją ulubioną – mówi Łukasz Orski.

Reprezentacja Polski wywalczyła na olimpiadzie sześć medali – dwa złote, trzy srebrne oraz jeden brązowy i w klasyfikacji generalnej zajęła szóste miejsce na 105 państw.

Co zrobić, żeby trafić do matematycznej kadry? – Trzeba mieć dobry wynik na polskiej olimpiadzie matematycznej. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w tym roku nie odbył się finał. Reprezentację wyłoniono na podstawie wyników drugiego etapu, a ponieważ była to grupa więcej niż sześciu osób, konieczna była dogrywka. Odbyła się ona przez onternet i trwała trzy dni, w trakcie których do rozwiązania było w sumie dziewięć zadań – wyjaśnia Łukasz Orski.

Szóste miejsce w klasyfikacji generalnej to znakomity wynik. Tak wysoko polscy uczniowie nie byli od lat 80., kiedy to w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej drużyn. Co ciekawe, medale w tego typu konkursach przyznaje się inaczej niż w tradycyjnych rozgrywkach sportowych. Otrzymuje je nie tylko najlepsza trójka, lecz osoby, który uzyskały wynik w określonym przedziale punktowym.

Teraz przed Łukaszem Orskim przygotowania do matury i wybór studiów. – Niekoniecznie wyjadę za granicę, ale być może wybiorę uczelnię poza Wrocławiem. Chciałbym studiować matematykę, ale myślę też o informatyce, ponieważ brałem również udział w olimpiadzie z tego przedmiotu – dodaje.

Oprócz matematyki i informatyki nasz uczeń interesuje się także fizyką, historią i polityką.

newsletter-promo.png

mic