Światowej sławy fizycy spotkają się na Politechnice

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fizyki, spotkania z noblistami i dyskusje naukowe. 10 września na Politechnice Wrocławskiej rozpoczyna się 44. Zjazd Fizyków Polskich. Towarzyszą mu konferencja dydaktyczna, otwarta dla każdego sesja popularnonaukowa oraz pokazy doświadczeń

zjazd_fizykow.jpg- Udział w zjeździe zapowiedziało ponad tysiąc osób, wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, ale także doktoranci, nauczyciele czy laureaci olimpiad – mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr. -  To jest wydarzenie, które ma stuletnią tradycję. Odbywa się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych – wyjaśnia współorganizator kongresu.

O falach grawitacyjnych

Przez sześć dni naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką i fotoniką czy technologiami kwantowymi będą prezentować najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutować. – Program naukowy zjazdu jest na naprawdę wysokim poziomie. Wyniki swoich badań przedstawią polscy naukowcy pracujący w kraju i zagranicą – mówi prof. Arkadiusz Wójs. Dodaje, że będzie okazja posłuchać wykładu m.in. o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W programie zaplanowano w sumie 30 wykładów plenarnych i 140 referatów.

Spotkanie z noblistami

W trakcie zjazdu o prowadzonych przez siebie badaniach opowiedzą trzej laureaci Nagrody Nobla z fizyki - profesorowe: Gerard Hooft , Theodor Hänsch i Shuji Nakamura. Prof. Gerard Hooft z Uniwersytetu w Utrechcie otrzymał nagrodę Nobla w 1999 roku za wyjaśnienie kwantowej struktury odziaływań elektrosłabych. Z kolei prof. Theodor W. Hänsch (Uniwersytet Monachijski) został uhonorowany nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej. W 2014 roku Nagrodę Nobla odebrał prof. Shuji Nakamura z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Doceniono go za wynalezienie wydajnej diody emitującej światło niebieskie.

- Polecam wykłady tych naukowców, bo będą one fascynujące z pewnością nie tylko dla fizyków – zachęca prof. Arkadiusz Wójs. Wymienia jeszcze inne słynne gwiazdy zjazdu m.in. współtwórców  informatyki kwantowej profesorów Charlesa Bennetta i Antona Zeilingera, a także prof. Macieja Lewensteina, ks. prof. Michała Hellera czy prof. Andrzeja Udalskiego. O swoich badaniach opowiedzą też laureaci tzw. Polskich Nobli, czyli nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fizyka dla magika

Program zjazdu został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. 13 sierpnia, w środę, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. Rozpocznie się ona o godzinie 14.30 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Wezmą w niej udział gimnazjaliści, licealiści, studenci, nauczycieli i wszyscy pasjonaci przedmiotów ścisłych (ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy). W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej. Szefowa Akademii Młodej Odkrywców tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych.

Jedną z imprez towarzyszących zjazdowi jest konferencja dydaktyczna „Współczesne konteksty nauczania fizyki”. Specjaliści z różnych dziedzin oraz nauczyciele będą rozmawiać o tym, jak uczyć przedmiotów ścisłych w szkole średniej.  Przewidziano także warsztaty prowadzone przez wybitnych popularyzatorów nauki z różnych ośrodków naukowo-badawczych w Polsce.

zjazd_fizykow_polskich.jpgOrganizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są: Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Szczegółowy program zjazdu dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

ISZ