TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci z W1 i W2 zaprojektowali małe mobilne domy. W piątek pokażą efekty

Dobiega końca kolejny semestr kursu ProtoLAB. To wspólne zajęcia na studiach magisterskich dla studentów z Wydziałów Architektury oraz Budownictwa Lądowego i Wodnego. Przez kilka tygodni jego uczestnicy wspólnie przygotowywali projekt wykonawczy taniego mobilnego domu o niedużej powierzchni.

Jeden z projektów - wizualizacjaRezultaty swojej pracy studenci pokażą w piątek o godz. 15 w czasie oficjalnej, otwartej prezentacji zaplanowanej na Zoomie. Będzie ją można obejrzeć tutaj.

Tanie, modułowe domy

ProtoLAB to okazja do współpracy młodych ludzi, którzy choć uczą się pokrewnych zagadnień, na co dzień nie mają wielu okazji do poznania się i współdziałania.

– Chcemy nawet trochę odczarować stereotypy na temat architektów – postrzeganych jako bujających w chmurach – i budowlańców, dla których istotne są tylko liczby. Wspólna praca pozwala się przekonać, jak bardzo te wizerunki są nieprawdziwe – dodaje dr inż. Jarosław Michałek z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. – Na naszym kursie studenci z dwóch wydziałów razem pracują nad swoim projektem: od samego pomysłu, przez obliczenia, różne testy konstrukcyjne, aż po ostateczne wykonanie. ProtoLAB dla wielu z nich jest też pierwszą okazją do korzystania z różnych narzędzi do obróbki. Tym razem niestety – ze względu na pandemię – zakończyliśmy prace na etapie projektu wykonawczego. W normalnej sytuacji studenci spędziliby wiele godzin w warsztacie, pracując ręka w rękę i budując prototyp.

zobacz__kierunki_studiow_architektura_budownictwo_v2.jpg

W tym roku uczestnicy kursu tworzyli projekty mobilnego domu o powierzchni do 35 m kw. Miał być tani w budowie, charakteryzować się dobrymi właściwościami termicznymi (być energooszczędny albo pasywny), a do tego powstać z systemów i materiałów przyjaznych środowisku (jak drewno czy celuloza). Powinien być też m.in. modułowy, umożliwiać rozbudowę o kolejne elementy, łatwy w transporcie, montażu i ewentualnym demontażu. Studenci musieli też zaplanować jego wyposażenie w urządzenia i systemy energoaktywne.

Dom z ubrań i meble na wymiar

Jeden z przygotowanych projektówW zajęciach uczestniczyły 22 osoby, które opracowały trzy projekty. Jeden z nich ma kształt heksagonu, czyli plastra miodu. Dwa pozostałe przypominają typowe domy z dwuspadowym dachem.

– Jak wszędzie, diabeł tkwi w szczegółach – śmieje się dr Michałek. – Studenci przygotowali mnóstwo ciekawych rozwiązań, np. z wykorzystaniem ubrań, których już nie nosimy. Do tego opracowali meble na wymiar, instrukcje budowy domów itp. Na pewno warto obejrzeć w piątek ich prezentacje, by przekonać się, jak niesamowicie są kreatywni.

Studium projektowe: ProtoLAB – projekt prowadzą wspólnie prof. Romuald Tarczewski i dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury oraz dr inż. Jarosław Michałek z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. To jedyny taki interdyscyplinarny kurs w Polsce. Forma zajęć została zaczerpnięta z najlepszych europejskich uczelni, takich jak TU Delft czy TU Darmstadt.

Zajęcia są realizowane na uczelni od 2018 roku. Do tej pory dzięki nim zostały wybudowane m.in. pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi (2018 r.) i Pawilon Wolności – prezentowany w 2019 r. na terenie Zajezdni Dąbie.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję