TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W kosmos poleciał satelita z antenami zrobionymi na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Satelita naukowy ESEO S-50 został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Znajduje się na nim system telekomunikacyjny skonstruowany przez naszych naukowców i studentów. Start miał miejsce 3 grudnia w bazie Vandenberg w Kalifornii

rakiety_2.jpgSatelita ESEO (European Student Earth Orbiter) powstał w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowanego od 2000 roku. Uczestniczyło w nim 30 uczelni europejskich, w tym także Politechnika Wrocławska. Zespół badawczy dr. hab.  Pawła Kabacika z Katedry Systemów Przetwarzania Sygnałów na Wydziale Elektroniki zaprojektował i wykonał system telekomunikacyjny, antenę łączności szerokopasmowej i część komputera pokładowego obsługującego satelitę.

System jest oryginalnym opracowaniem z rozwiązaniami technicznymi stworzonymi w całości na Politechnice Wrocławskiej. Składa się na niego mikrofalowy nadajnik, komputer pokładowy satelity oraz mikrofalowa antena. Jego zadaniem jest zarządzanie wymianą przesyłanych danych. Całe urządzenie waży 0,8 kg, zaś antena - wykonana z ultralekkich materiałów - niecałe 40 gramów. Nadajnik pozwala na przesyłanie dużej ilości danych z satelity do stacji naziemnej z prędkością 10 Mbit/sek.

- Do tej pory żadna polska instytucja nie wykonała dla jakiejkolwiek misji kosmicznej systemu przeznaczonego do pracy w kosmosie o tak dużym stopniu trudności i tak podstawowym znaczeniu – uważa dr hab.  Paweł Kabacik. Dodaje, że realizacja systemu trwała nieprzerwanie 18 lat. W tym czasie kilkunastu naukowców z PWr kierowało pracą blisko 290 studentów, głownie z Wydziału Elektroniki. – Powstało 60 prac dyplomowych – inżynierskich i magisterskich związanych z tym projektem. Wielu młodych ludzi miało okazję uczestniczyć w spotkaniach roboczych w centrach Europejskiej Agencji Kosmicznej czy firmach wykonujących elementy satelity – mówi dr Kabacik.

satelita.jpgNaukowiec podkreśla, że system telekomunikacyjny ESEO jest niezwykle ważnym rozwiązaniem dla budowy krajowego sektora kosmicznego.

Całość opracowano i zrealizowano na Wydziale Elektroniki PWr. Jedynie specjalistyczne zadania takie jak wykonanie płytek drukowanych oraz części mechanicznych w technologii materiałów kompozytowych oraz obróbki aluminium zostały zrobione w  polskich firmach NB Composites i Monolit oraz Instytucie Tele- Radiotechnicznym.

Satelita pierwotnie miał być wystrzelony 19 listopada. Jednak z różnych powodów start kilkakrotnie przesuwano.Ostatecznie udało się tego dokonać 3 grudnia po godzinie 19.30 czasu polskiego. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której umieszony został satelita ESEO S-50, wyleciała na orbitę na wysokość 550 km.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję