TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ruszyła zbiórka na domki dla kotów wolno żyjących. Zbudują je nasi studenci

Data: 01.12.2021 Kategoria: aktywność studencka, działania społeczne

Grafika promująca akcję Polidomki

Studenci z ośmiu wydziałów Politechniki Wrocławskiej zaczęli akcję „Polidomki”. Zamierzają zbudować budki dla wolno żyjących wrocławskich kotów, dzięki którym łatwiej będzie im przetrwać zimę. Na Zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na materiały potrzebne do budowy.

Zbiórkę można znaleźć tutaj. Zachęcamy do wsparcia!

Koty wolno bytujące, czyli jakie?

Kot - zdjęcie ilustracyjneWolno żyjące koty to zwierzęta, które w większości urodziły się na wolności i nigdy nie były udomowione. Spotykamy je każdego dnia na ogródkach działkowych, w podwórkach i piwnicach, gdzie szukają schronienia i pokarmu.

Zwierzęta te znajdują się pod stałą opieką wrocławskich społecznych opiekunów kotów, którzy – wspierani przez miasto i organizacje pożytku publicznego – kontrolują wielkość kociej populacji (m.in. sterylizując zwierzęta) i dbają o zdrowie zwierzaków. Obowiązek opieki nad wolno żyjącymi kotami nakłada Ustawa o ochronie zwierząt, a w naszym mieście mamy także Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Gdy temperatury spadają…

Zimą te zwierzęta potrzebują szczególnej pomocy – bo wychudzone, zmarznięte i nierzadko schorowane mają problem ze znalezieniem ciepłego miejsca, by przetrwać najmroźniejsze dni.

Dlatego studenci Politechniki Wrocławskiej postanowili je wesprzeć. Na portalu Zrzutka.pl od poniedziałku trwa zbiórka pieniędzy na materiały konieczne do budowy domków dla nich. Potrzebne jest 25 tys. zł.

– Współpracujemy z Dolnośląską Strażą ds. Ochrony Zwierząt. Dzięki konsultacjom z jej wolontariuszami ustaliliśmy, jak powinnyśmy skonstruować takie domki, by dobrze służyły zwierzakom, zapewniały im ciepło, a do tego przetrwały dłużej niż tylko jedną zimę – opowiada Małgorzata Kufel, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, członkini samorządu studenckiego i jedna z organizatorek akcji.

Domki powstaną ze sklejki ocieplanej styropianem. Studenci planują wyłożenie ich z zewnątrz papą (lub jeśli fundusze nie wystarczą, to folią), a w środku polarem lub słomą. Budki będą mieć też nóżki, żeby nie stały na zimnym podłożu i aby szkodnikom było trudniej je podgryzać.

newsletter-promo.png

Organizatorzy akcji w ostatnich tygodniach zbierali informacje o zapotrzebowaniu na takie budki od wrocławian opiekujących się wolno żyjącymi kotami. – Zgłosiło się do nas 50 osób i fundacja, które zajmują się ponad 200 takimi zwierzakami – mówi Małgorzata.

Studenci zobowiązali się, że nie tylko skonstruują domki, ale także porozwożą je na wyznaczone miejsca. Chcą zająć się budową jak najszybciej w związku z tym, że we Wrocławiu już pojawił się śnieg.

– Ustalamy jeszcze, czy uda nam się zorganizować miejsce do pracy w kampusie, czy będziemy budować schronienia w swoich domach – dodaje Małgorzata.

Chcesz pomóc, dołącz!

Kot - zdjęcie ilustracyjneW akcję zaangażowane są samorządy studenckie ośmiu wydziałów i studenci, który w ostatnim czasie zadeklarowali chęć pomocy – w sumie kilkadziesiąt osób.

– Nadal można do nas dołączyć. Im więcej rąk do pracy, tym lepiej! – zachęca Oliwia Pruba, pomysłodawczyni akcji „Polidomki”, przewodnicząca Samorządu Studenckiego WPPT. – Jeśli ktoś ma samochód i jest w stanie poświęcić czas na dowóz materiałów, domków i darów – zapraszamy. Podobnie jak osoby, które dobrze radzą sobie z pracami manualnymi i chętnie zajmą się budową domków razem z nami. Można także pomóc, użyczając narzędzi na czas budowy domków czy proponując użyczenie swojego warsztatu.

Studenci będą też prowadzić zbiórkę pokarmu, żwirku, kuwet, misek, koców, pościeli i środków czystości dla fundacji i organizacji pożytku publicznego zajmujących się zwierzętami. Jeśli uda im się zebrać na budowę domków kwotę większą niż zakładana, pozostałe pieniądze także zamierzają przeznaczyć na zakup jedzenia i przedmiotów potrzebnych w opiece nad zwierzętami.
Akcję „Polidomki” można śledzić w wydarzeniu na Facebooku.

Prowadzą ją: Samorządy Studenckie Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydziału Elektrycznego, Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Wydziału Inżynierii Środowiska, Wydziału Zarządzania, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, Podstawowych Problemów Techniki i Wydziału Matematyki.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję