Rektorzy z całej Polski obradują na PWr

01_plaskie_krasp.jpg

Stu rektorów polskich uczelni bierze udział w dwudniowym Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, które zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej.

bs2_0601.jpgW trakcie czwartkowego posiedzenia podsumowano działania podjęte przez KRASP w 2022 r., natomiast w piątek odbywa się szereg dyskusji dotyczących m.in. problemów szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Przedstawiono również stanowisko KRASP w sprawie rankingów oraz rekomendacje związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w edukacji.

Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Rady Fundacji Rektorów Polskich omówi także nowe propozycje współdziałania uczelni członkowskich KRASP z FRP w zakresie badań nad szkolnictwem wyższym i nauką w kadencji 2024-2028. Jako ostatnia odbedzie się sesja poświęcona zakończonej niedawno ewaluacji badań naukowych.

KRASP utworzyły polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Jest to instytucja przedstawicielska środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, a rektorzy zrzeszeni w KRASP mogą działać w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni.

Członkami KRASP są – obok uczelni publicznych – także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej.

Obecnie Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich tworzą rektorzy 109 szkół wyższych, w tym dziesięć uczelni niepublicznych, a osiem szkół ma status uczelni stowarzyszonych.