Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PWr na ostatniej prostej

Data: 17.06.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Szkoły Doktorskiej PWr. W sumie zarejestrowano ponad 200 kandydatów, w tym blisko 50 obcokrajowców. Teraz czekają ich rozmowy kwalifikacyjne, a wyniki poznają pod koniec lipca.

badania_w_laboratorium_optyki.jpg– Rekrutacja przebiegła zgodnie z naszymi przewidywaniami i adekwatnie do wprowadzonych przez nas zmian w zasadach rekrutacji w stosunku do zeszłego roku – mówi dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, prodziekan ds. doktorantów. – Ostateczna weryfikacja kandydatów nastąpi podczas rozmów kwalifikacyjnych, które rozpoczną się już 24 czerwca – dodaje.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczęła się w drugiej połowie maja. Ostatecznie w systemie zarejestrowało się 205 kandydatów, w tym aż 49 obcokrajowców. Przygotowanych zostało dla nich 165 miejsc.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Polski cieszyły się dyscypliny naukowe: nauki chemiczne, automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz inżynieria mechaniczna.

Wśród obcokrajowców najliczniejsze grupy stanowią kandydaci z Indii, Pakistanu, Nigerii, Indonezji, Bangladeszu, Brazylii oraz Etiopii, a największym zainteresowaniem cieszyły się wśród nich dyscypliny – nauki chemiczne oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Osobna pula miejsc przeznaczona zostanie dla doktorantów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Doktoraty wdrożeniowe prowadzone są w systemie dualnym, a od tradycyjnych odróżnia je to, że realizuje się je w dwóch miejscach – na uczelni oraz w firmie. Pisane są także pod okiem nie jednego, a dwóch promotorów: naukowego i wskazanego przez pracodawcę.

– Czekamy jeszcze na decyzję ministerstwa w sprawie przyznanych dotacji. Rekrutacja doktorantów do programu odbędzie się we wrześniu – dodaje prof. Agnieszka Wyłomańska.

Teraz kandydatów czekają rozmowy kwalifikacyjne, które rozpoczną się 24 czerwca. Od 26 lipca będą się oni mogli dowiedzieć, jaki wynik uzyskali (dziekanat udziela informacji ustnych wyłącznie osobiście). Wyniki rekrutacji zostaną zatwierdzone najpóźniej do 16 września.

newsletter-promo.png

Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Obecnie kształci się w niej 327 młodych naukowców, w tym aż 30 cudzoziemców (najwięcej w dyscyplinach: nauki chemiczne, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz inżynieria mechaniczna).

Zajęcia w Szkole Doktorskie prowadzone są równolegle z wygaszanymi stopniowo studiami doktorskimi. Wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora. Po ocenie śródokresowej, która nastąpi po dwóch latach kształcenia, stypendium może wzrosnąć do wysokości 57 proc. wynagrodzenia profesora. Wypłacane jest ono przez 12 miesięcy przez wszystkie cztery lata kształcenia.

Więcej informacji o Szkole Doktorskiej PWr można znaleźć na stronie.

mic