Radio Luz najlepszą rozgłośnią studencką

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Akademickie Radio Luz zwyciężyło w konkursie na najlepszą studencką rozgłośnię radiową. Nagrodą była statuetka „Złotej Foki”, którą wręczono podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „RADIOUCZE(L)NI” w Gdańsku

luz_z_foka.jpgW konkursie rywalizowały rozgłośnie z Łodzi, Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Ostatecznie głosami jury i uczestniczących w spotkaniu studentów główną nagrodę przyznano Radiu Luz. Nasza rozgłośnia została doceniona m.in. za najciekawszą ofertę programową i duże zaangażowanie w sprawy lokalne.

Statuetkę „Złotej Foki” odebrali sekretarz redakcji Daria Detlaf, szefowa redakcji kultury Katarzyna Aszkiełowicz oraz szef redakcji muzycznej Łukasz Lorenc.

Obecnie w akademickich miastach działa ponad 30 studenckich rozgłośni. To właśnie w nich wielu młodych ludzi stawia pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza, poznając przy tym atmosferę radia.

img_8697.jpg– Muzyką interesuję się od zawsze, wcześniej pisałem o tym na blogu, a do radia trafiłem trochę przypadkiem. Uznałem, że warto byłoby podzielić się swoją pasją, przyszedłem na rozmowę rekrutacyjną i trafiłem do redakcji muzycznej. Nie sądziłem, że tak mocno się tu zakorzenię, a teraz jest to moje główne zajęcie – mówi Łukasz Lorenc, który z Radiem Luz jest związany od trzech lat – Na pewno warto było tu przyjść. Można nie tylko poznać ciekawych ludzi, ale także nauczyć się sztuki radiowej.

Konferencja „RADIOUCZE(L)NI” została zorganizowana w ramach jubileuszu dziesięciolecia istnienia kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim. Jej celem była prezentacja działalności studenckich rozgłośni radiowych, integracja mediów studenckich oraz dyskusja wokół tematów związanych z radioznawstwem.

Organizatorzy planują, że będzie to cykliczne wydarzenie odbywające się co dwa lata.

Radio Luz nadaje w eterze od 11 lat. Można go słuchać codziennie, przez całą dobę na 91,6 FM (oraz w internecie na www.radioluz.pwr.edu.pl). Tworzy je ponad setka wolontariuszy ze wszystkich wrocławskich uczelni, którzy przygotowują programy informacyjne, publicystyczne, sportowe i kulturalne. Informują o tym, co dzieje się na wrocławskich uczelniach, pokazują aktywnych studentów, zachęcają do uczestnictwa w kulturze i działania na rzecz miasta, promują debiutujące zespoły i prezentują alternatywny Wrocław.

Radio nie nadaje reklam. W 2014 r. zostało nagrodzone przez Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry za działania na rzecz studentów i integrowanie wrocławskiego środowiska akademickiego.

mic