TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale
Politechnika Wrocławska została laureatem regionalnego etapu konkursu „Lodołamacze 2017”. Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii „Instytucja”, została także nagrodzona tytułem honorowym „Super Lodołamacza”
Konkurs zorganizowano już po raz dwunasty. Jego ideą jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrody w sześciu kategoriach. Do wcześniejszych wyróżnień „Zakład Pracy Chronionej”, „Otwarty Rynek” i „Instytucja” dodano nagrody „Przyjazna przestrzeń”, „Zdrowa firma” oraz „Dziennikarz bez barier”.
– Wybór zwycięzców w poszczególnych kategoriach był trudny, a każdą decyzję poprzedzała burza mózgów i długie dyskusje – mówiła przed ogłoszeniem wyników prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca kapituły konkursowej. – Wszystkie zgłoszone kandydatury – firm, instytucji i osób prywatnych, zasłużyły na nagrodę, bo dostosowują swoje zakłady pracy i otoczenie do potrzeb osób, które potrzebują do pracy nieco innych warunków.
Tradycyjnie już osobno przyznawane są tytuły honorowe – „Super Lodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”. Przyznając nagrody w tych dwóch kategoriach, kapituła konkursu bierze pod uwagę w szczególności działalność instytucji, przedsiębiorców i osób w zakresie promowania aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.
– Osoby niepełnosprawne znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, ponieważ muszą pokonać szereg przeszkód, z którymi osoby zdrowe nie mają na co dzień do czynienia – mówiła Barbara Pokorny, przewodnicząca rady krajowej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Często mają trudności, by wyjść z domu czy pokonać znaczną odległość, mają też do wyboru zdecydowanie mniejszą liczbę ofert na rynku pracy. Dlatego na wyróżnienie zasługuje każdy, kto daje niepełnosprawnym szansę, w szerokim tego słowa znaczeniu.
W gronie laureatów konkursu Politechnika Wrocławska znalazła się już po raz piąty. W 2012 i 2015 r. nasza uczelnia otrzymała srebrny medal, cztery lata wcześniej zwyciężyła w kategorii „Pracodawca Nieprzedsiębiorca”, a Jerzy Borowiec otrzymał wówczas także honorowy tytuł „Lodołamacza Specjalnego”. W ubiegłym roku PWr zdobyła brązowy medal w kategorii „Instytucja”, a w tym roku zwyciężyła w tej kategorii, zdobywając równocześnie tytuł honorowy „Super Lodołamacz”.
– Bardzo się cieszymy i dziękujemy za to wyróżnienie. Wszyscy chcemy stworzyć odpowiednie warunki do nauki młodym ludziom i także państwo swoim działaniami pomagacie nam realizować nasze zadania – dodał dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich, który w imieniu w imieniu uczelni odebrał nagrody.
Obecnie na PWr studiuje ponad 500 studentów (najwięcej na Wydziale Elektroniki) i ponad dwudziestu doktorantów z niepełnosprawnościami. Uczelnia realizuje również szereg projektów, których celem jest pomoc studentom z niepełnoprawnościami w dostępie do wiedzy.
Zdobycie pierwszego miejsca w kategorii „Instytucja” oznacza, że Politechnika Wrocławska automatycznie awansowała do krajowego etapu konkursu, który zostanie rozstrzygnięty 27 września w Warszawie.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »