TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekty wózków biegowych dla dzieci już gotowe

Data: 13.06.2018 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Około 30 projektów wózków biegowych dla niepełnosprawnych dzieci przygotowali studenci PWr w ramach akcji organizowanej z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Zwycięską koncepcję, która może doczekać się realizacji, poznamy we wrześniu

projekt_wozka1.jpgInicjatorami konkursu są dr hab. Tomasz Zatoński z UM i Łukasz Malczewski, pracujący z niepełnosprawnymi dziećmi fizjoterapeuta, który wspólnie z 10-letnim Jaśkiem Kmieciem startuje w imprezach biegowych.

– Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzenie specjalnego wózka biegowego dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy - mówi dr hab. Tomasz Zatoński.

W lutym zadanie zaprojektowania wózka przedstawiono studentom interdyscyplinarnego kierunku Mechatronika, który na PWr prowadzony jest na wydziałach Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. Musieli oni pamiętać, że wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami powinien spełniać kilka wymagań. Musi być bezpieczny i komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie.

Dodatkowo taka konstrukcja powinna być także odporna i lekka, chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, łatwo się składać oraz być wyposażona w mechatroniczny system diagnostyczny, mierzący m.in. przeciążenia i drgania, jakimi jest poddany podczas biegu niepełnosprawny sportowiec.

projekt_wozka2.jpgNa przygotowanie odpowiedniej koncepcji studenci pracujący w 3-4 osobowych grupach mieli czas do końca semestru. W sumie powstało ok. 30 projektów, a cześć z nich została zaprezentowana podczas środowych zajęć.

– W większości są to klasyczne konstrukcje w układzie trzykołowym, ale trzeba przyznać, że studenci podeszli do tematu bardzo poważnie i starali się zastosować do wszystkich wytycznych. Prace zostaną teraz przedstawione jury konkursowemu, a zwycięski projekt poznamy we wrześniu. Wtedy też zapadnie decyzja, czy zostanie on zbudowany – mówi dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z Projektowania Układów Mechatronicznych.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zespołom nastąpi podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. W ubiegłym roku na starcie zawodów stanęło 14 dwuosobowych zespołów z wózkami. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że jeśli tylko sprzęt stanie się dużo bardziej dostępny, ta liczba będzie o wiele większa.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję