TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekty studentów pomogą osobom z niepełnosprawnościami

Data: 03.06.2017 Kategoria: aktywność studencka

Studenci Wydziału Architektury PWr i wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego przez dwa miesiące pracowali nad projektami i kosztorysami adaptacji mieszkań dla pięciu osób z niepełnosprawnościami. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe będą starania o dofinansowanie tych remontów z PFRON

wia_pogali1.jpgWyniki swoich prac studenci zaprezentowali w piątek podczas gali kończącej siódmą edycję Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej. To właśnie w ramach tego projektu Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych, Wydział Architektury PWr i koło naukowe Pop-Arch organizują nabór osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują zmian w mieszkaniach, by dostosować je do swoich potrzeb, oraz rekrutują studentów chętnych do zdobycia doświadczenia w projektowaniu dla osób niepełnosprawnych i stworzenia konkretnego projektu adaptacji poszczególnych pomieszczeń.

W tegorocznej edycji uczestnicy Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej pomogli pięciu osobom – nazywanym tutaj inwestorami. W warsztatach wzięło udział 15 studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i 6 studiujących terapię zajęciową na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

wia_pogali3.jpgWszyscy oni spędzili jeden dzień, szkoląc się z różnych szczegółów projektowania dla osób, które mają ograniczenia ruchowe, nie widzą czy nie słyszą. Mieli także okazję na własnej skórze doświadczyć, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej mieli dotrzeć do określonej lokalizacji we Wrocławiu, poruszając się na wózku inwalidzkim. Jedni musieli skorzystać z autobusu, inni wsiąść do tramwaju, a trzeci zespół przejechać całość trasy na wózku. 

Potem czekała ich „godzina ciemności”, w czasie której zakładali specjalistyczne gogle (udostępnione przez politechniczne Laboratorium Tyfloinformatyczne) imitujące różne wady wzroku.

Te doświadczenia miały im pomóc uświadomić sobie, na co powinni zwracać uwagę w projektowaniu. 

wia_grupapierwsza7.jpgKolejnym etapem był podział na grupy i przydzielenie do konkretnych inwestorów (osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niedowidzących czy z postępującym stwardnieniem rozsianym), do których studenci pojechali, by przeprowadzić inwentaryzację mieszkania. Potem czekały ich trzy soboty warsztatowe spędzone na projektowaniu adaptacji mieszkań, konsultowaniu ich z tutorami i z samymi inwestorami. 

Piątkowa prezentacja prac studentów uświadamiała, z jakim trudnym zadaniem musieli zmierzyć się,  projektując dostosowanie mieszkań o małym metrażu, z niewielkimi łazienkami i kuchniami. Pomieszczenia, w których mieszkają inwestorzy, mają m.in. wąskie drzwi, wysokie progi czy podłogi na różnych poziomach, co bardzo utrudnia im codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni.

Studenci przygotowali kilka koncepcji zmian dla jednego mieszkania – jednej bardziej ingerowały w strukturę lokum, inne proponowały tylko kilka niewielkich poprawek czy przekształceń, ale dzięki temu wiązały się z dużo mniejszymi kosztami. To sami mieszkańcy zdecydują, którą opcję wybiorą, składając wniosek o dofinansowanie adaptacji swoich mieszkań w Miejskim wia_pogali2.jpgOśrodku Pomocy Społecznej, który rozdziela na ten cel środki od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poszczególne grupy proponowały m.in. przesuwne drzwi, antypoślizgowe podłogi czy listwy LED oświetlające krawędzie mebli (dla osoby, która widzi jedynie jasne punkty światła). Wyznaczały, w których miejscach najlepiej byłoby zamocować uchwyty ułatwiające osobie niepełnosprawnej wstawanie czy korzystanie z łazienki, przeprojektowywały całe toalety, a jedna zajęła się także zaprojektowaniem platformy, pochylni i podjazdu na klatce schodowej i przed blokiem jednego z mieszkańców.

- Do tej pory, kiedy projektowaliśmy jakiś obiekt na zajęciach i prowadzący zwracał nam uwagę, by pamiętać o potrzebach osób niepełnosprawnych, ciężko wzdychaliśmy, bo przecież to „psuło nam całą koncepcję” i już „nie będzie tak ładnie”. Teraz już na pewno nie będę patrzeć na tę kwestię w taki sposób – przyznawała Apolonia Slesarow, studentka z Wydziału Architektury uczestnicząca we Wspólnej Inicjatywie wia_grupapierwsza5.jpgArchitektonicznej. – Okazja do przemierzenia miasta na wózku inwalidzkim i projektowania mieszkania osoby z różnymi ograniczeniami, dała nam wszystkim do myślenia. Po warsztatach jestem przekonana, że prawdziwą sztuką jest zaprojektowanie pięknego budynku czy przestrzeni, która nikogo nie wyklucza. 

Wspólną Inicjatywę Architektoniczną koordynowała Natalia Ratajczak-Szponik, doktorantka na Wydziale Architektury. Partnerami strategicznymi projektu były firmy Barrisol, Geberit, S2 Projekt i Lehnen. Inicjatywę wsparły także (m.in. fundując nagrody i upominki dla studentów) Stowarzyszenie Integracja, Architekci.pl, Wydawnictwo Karakter, Derowerk, Polish Lody i Grunwald24 oraz Sektor3, Stowarzyszenie paraArtystycznej Fotografii (SpAF) i Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję