TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Jerzy Jasieńko laureatem Wrocławskiej Nagrody Naukowej

Data: 02.10.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Jerzy Jasieńko, prorektor ds. organizacji i rozwoju Politechniki Wrocławskiej odebrał w poniedziałek Wrocławską Nagrodę Naukową za interdyscyplinarne badania integrujące środowisko akademickie. Uroczystość w Oratorium Marianum była częścią Środowiskowej Inauguracji roku akademickiego 2018/2019

wreczenie_wroclawskiej_nagrody_naukowej_7.jpgWyróżnienie ustanowił w 2016 r. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz „uznając badania interdyscyplinarne za takie, które w szczególny sposób mogą służyć za wzorzec wspólnej pracy środowisk akademickich i artystycznych na rzecz dobra wspólnego, jakim jest rozwój miasta”.

Pierwszymi laureatami Wrocławskiej nagrody Naukowej byli badacze z Politechniki Wrocławskiej – prof. Edward Chlebus z Wydziału Mechanicznego i prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego. Przed rokiem została ona przyznana prof. Andrzejowi Pękalskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Prof. Jasieńko jest uznanym w świecie autorytetem w dziedzinie ochrony zabytków, który na co dzień współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. W środowisku naukowym cieszy się ogromnym uznaniem – mówił w laudacji prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodając, że laureat za swoją działalność został wyróżniony szeregiem nagród i odznaczeń m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

wreczenie_wroclawskiej_nagrody_naukowej_10.jpg– To dla mnie ogromny zaszczyt. Odbierając wyróżnienie chciałbym podziękować wszystkim, których poznałem na swojej drodze zawodowej. Zarówno tym uznanym autorytetom, jak i młodym naukowcom. Od jednych i drugich mogłem się bowiem wiele nauczyć – powiedział prof. Jasieńko.

W trakcie uroczystości laureat wygłosił także krótki wykład pt. „Zabytki – zagrożenia i przekształcenia”. Przedstawił w nim m.in. genezę prawnej ochrony zabytków, bowiem kwestia ta pojawiła się w Europie dopiero w II połowie XIX w.

Mówiąc o zagrożeniach zaprezentował skutki katastrof budowlanych m.in. zawalenia stropu w sali koncertowej Zamku w Kożuchowie oraz wieży kościoła w Otyniu. W takich wypadkach zadaniem naukowców jest przede wszystkim ustalenie przyczyn katastrofy. W wypadku zabytków może to być m.in. osiadanie gruntów lub fundamentów oraz starzenie się materiałów, z których wykonane zostały budowle. – Warto sobie także odpowiedzieć na pytanie, czy to zabytki są zagrożeniem dla nas, czy my dla nich – dodał.

wreczenie_wroclawskiej_nagrody_naukowej_12.jpgOdnosząc się do kwestii przekształceń zabytków prof. Jasieńko wyjaśnił, że w tym wypadku chodzi o powtórne wykorzystanie przestrzeni historycznej. Przykładem może być choćby powstawanie plomb w ciągu zabytkowej zabudowy mieszkaniowej w Paryżu, drewniana konstrukcja Metropol Parasol w Sewilli czy projekt powłoki zadaszenia Zamku w Gniewie. – Do tego typu działań potrzebna jest jednak duża wiedza i ogromne wyczucie estetyki. W Polsce musimy zacząć patrzeć na tego typu rozwiązania z dużo większą odwagą – podkreślił.

Prof. Jerzy Jasieńko urodził się w 1953 r. W 1977 r. ukończył Wydział Budownictwa Lądowego PWr, w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2002 r. habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 2009 r. Na Politechnice Wrocławskiej pełni m.in. funkcję kierownika Zakładu Materiałów Budowlanych, Konstrukcji Drewnianych i Zabytkowych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, a od 2016 r. prorektora ds. organizacji i rozwoju.

Specjalizuje się w konserwacji zabytków, analitycznych i numerycznych metodach modelowania drewna i zabytkowych konstrukcji drewnianych z uwzględnieniem anizotropii materiału, konserwacji i wzmacnianiu drewnianych konstrukcji zabytkowych i współczesnych.

Jest członkiem m.in. Prezydium PKN ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), Rady Naukowej Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków i Sekcji Konstrukcji Drewnianych KILiW PAN, a od maja 2017 r. pełni także funkcję przewodniczącego Głównej Komisji Konserwatorskiej działającej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję