Prace z Politechniki najlepsze w konkursie Wrocławska Magnolia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Lidia Bartoszek, absolwentka Politechniki Wrocławskiej i Krzysztof Piechurski, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska naszej uczelni zostali laureatami XVI edycji Wrocławskiej Magnolii. W konkursie oceniane są prace magisterskie, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców Wrocławia

Wrocławska Magnolia jest od czternastu lat organizowana przez prezydenta Wrocławia. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 29 prac, a komisja nagrodziła siedem z nich. Przyznano trzy równorzędne nagrody pierwszego stopnia, jedną nagrodę drugiego stopnia, trzy nagrody trzeciego stopnia oraz jedno wyróżnienie.

– Początkowo konkurs został ogłoszono z myślą o poprawie jakości życia mieszkańców miasta i skupiał się jedynie na ochronie środowiska. Dopiero z czasem został rozszerzony na niemal wszystkie dziedziny życia i objął swoim zasięgiem prawie wszystkie uczelnie Wrocławia – tłumaczył prof. Tadeusz Luty, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. współpracy z uczelniami wyższymi.

img_1657_3786x2524.jpgWśród najwyżej ocenionych prac dyplomowych znalazły się dwie powstałe na Politechnice Wrocławskiej. Nagrodę I stopnia odebrała Lidia Bartoszek, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska, za pracę „Oczyszczanie wody do specyficznych zastosowań dla biotopów wód słodkich we wrocławskim Afrykarium”, którą napisała pod kierunkiem dr inż. Elżbiety Grochulskiej-Segal.

Badania opisane w pracy mają pomóc w zwiększeniu efektywności oczyszczania wody w basenach hipopotamów, pingwinów i innych słodkowodnych zwierząt zamieszkających w Afrykarium. Więcej w materiale - Jak usprawnić oczyszczanie wody w Afrykarium?

Nagrodę I stopnia odebrał także Krzysztof Piechurski, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska za pracę pt. „Porównanie efektywności eksploatacyjnej pompy ciepła powietrze-woda z wynikami symulacji uzyskanych za pomocą wybranych metod analitycznych”, która powstała pod kierunkiem dr inż. Małgorzaty Szulgowskiej-Zgrzywy.

img_1660_3995x2663.jpgW swoich badaniach młody naukowiec sprawdził m.in. jakie są aktualne metody obliczania efektywności pomp ciepła już na etapie projektowania. Okazuje się bowiem, że tylko dzięki szczegółowej analizie można osiągnąć odpowiednią efektywność, a co za tym idzie opłacalność całej inwestycji. Pompy ciepła mogłyby z powodzeniem zastąpić piece wykorzystujące paliwo węglowe w domach jednorodzinnych.

– Jeśli na etapie projektu pomyślimy o pompie ciepła, to może się okazać, że koszty inwestycyjne będą bardzo porównywalne. Nie musimy mieć m.in. komina i wielu dodatkowych elementów, które są wymagane przez urządzenia spalające paliwo. Chciałbym, żeby w przyszłości tego typu systemy stały się bardziej popularne, bo wpłynęłoby to bardzo pozytywnie np. na środowisko – tłumaczył Piechurski.

Pozostałe nagrodzone prace dotyczyły m.in. systemu identyfikacji wizualnej Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, zagospodarowania wody w przestrzeni zurbanizowanej, przestrzeni terapeutycznej w mieście oraz promenady Hugo Richtera, której pozostałości ciągle możemy znaleźć na Borku i Krzykach.

Oprócz dyplomów laureaci otrzymali także nagrody finansowe - za pierwsze 8 tys. zł, za drugie 6 tys. zł, za trzecie 3 tys. zł, a za wyróżnienie 2 tys. zł. Listy gratulacyjne otrzymali również promotorzy zwycięskich prac.

Pełna lista laureatów:

• Krzysztof Piechurski (Politechnika Wrocławska)
  • Lidia Bartoszek (Politechnika Wrocławska)
  • Paulina Garba (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
  • Martyna Sikora (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
  • Katarzyna Wójcik (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
  • Jacek Kuśmierski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
  • Joanna Ciesielska (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu)
  • Zuzanna Zakrzewska (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)

mic