TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechniczno-medyczny wózek biegowy

Data: 28.02.2018 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci będą w ramach swoich zajęć projektować studenci Politechniki Wrocławskiej. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu najciekawszy projekt zostanie nagrodzony i może doczekać się realizacji

studenci_pwr_beda_projektowac_wozek_dla_niepelnosprawnych_dzieci_4.jpg– Pomysł narodził się dzięki spotkaniu z Łukaszem Malaczewskim, fizjoterapeutą, który pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi – wyjaśnia inicjator akcji dr hab. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Wspólnie z Jaśkiem Kmieciem udowadniają, że bariery mamy tylko w głowie. Z sukcesami startują nie tylko w biegach, ale też triathlonie. Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzyć specjalny wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy - mówi dr hab. Tomasz Zatoński. 

Wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami powinien spełniać kilka wymagań. Musi być bezpieczny i komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie. 

– Kluczowy jest także jego koszt. Wózek, z którym obecnie startujemy w zawodach jest wypożyczony, bowiem tego typu sprzęt kosztuje nawet do 10 tys. zł. To kwota, która dla wielu osób jest często nieosiągalna, a chcielibyśmy, żeby tego typu sprzęt stał się ogólnodostępny – podkreśla Łukasz Malaczewski.

Dodatkowo konstrukcja powinna być także odporna i lekka, chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, łatwo się składać oraz być wyposażona w mechatroniczny system diagnostyczny mierzący m.in. przeciążenia i drgania jakimi jest poddany podczas biegu niepełnosprawny sportowiec.

studenci_pwr_beda_projektowac_wozek_dla_niepelnosprawnych_dzieci_3.jpgZ tymi wytycznymi zmierzą się chętni studenci interdyscyplinarnego kierunku Mechatronika. Jest on prowadzony na trzech wydziałach PWr: Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. I to właśnie naukowcy z tego ostatniego podjęli się koordynacji zadania, a w środę zaprezentowali studentom projekt i zachęcali do wzięcia w nim udziału.

– Ci ze studentów, którzy podejmą się tego zadania będą nad nim pracować w 3-4 osobowych grupach. Propozycje swoich konstrukcji zaprezentują na koniec semestru, a najlepsze pomysły zostaną przedstawione jury konkursowemu – opowiada dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z Projektowania Układów Mechatronicznych.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zespołom nastąpi 29 września podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. W ubiegłym roku na starcie zawodów stanęło 14 dwuosobowych zespołów z wózkami. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że jeśli tylko sprzęt stanie się dużo bardziej dostępny, ta liczba będzie o wiele wyższa.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję