TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechniczne roboty na medal

Data: 08.08.2017 Kategoria: aktywność studencka, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Osiemnaście robotów Koła Naukowego Robotyków KoNaR prezentowało się w Pekinie na Robot Challenge 2017. Podczas zawodów maszyny studentów Politechniki Wrocławskiej rywalizowały w sześciu konkurencjach. Dwie z nich wywalczyły złoto i srebro

konar_pekin0.jpgZawody Robot Challenge są organizowane od 2004 roku. Do tej pory odbywały się w Wiedniu i członkowie KoNaR-u regularnie brali w nich udział, zdobywając między innymi pierwsze miejsce w konkurencji Mini Sumo w 2011 czy drugie miejsce w konkurencji Freestyle z robotem Samuel w 2010 roku.  

W tym roku konkurs przeniesiono do Pekinu. W stolicy Chin wystartowało 1316 robotów z 26 krajów świata. Rywalizacja toczyła się w 15 konkurencjach, a naszym reprezentantom udało się przywieźć do Polski dwa krążki.  

konar_pekin2.jpgZłoto w konkurencji freestyle przypadło Robotycznej Szachownicy, która zdobyła od jury aż 78,2% punktów i wręcz zdeklasowała konkurentów (kolejna maszyna uzyskała 64,8%) oraz wzbudziła zachwyt wśród publiczności.  

- Miejsce ekspozycji naszej konstrukcji było oblegane przez najmłodszych uczestników zafascynowanych magicznym urządzeniem – relacjonuje Daniel Semkowicz, koordynator projektu Robotycznej Szachownicy. – Dzieci potrafiły śledzić całą rozgrywkę, wpatrując się w automatycznie poruszające się figury, i krzycząc co chwilę z wrażenia.  

Robotyczna Szachownica to zautomatyzowana i sterowana głosowo konstrukcja umożliwiająca bezdotykowe rozgrywanie partii szachów zarówno z żywym przeciwnikiem, jak i sztuczną inteligencją. Maszyna umożliwia także odtwarzanie zapisanych lub rozgrywanych korespondencyjnie rozgrywek. Więcej o projekcie na stronie Koła Naukowego KoNaR

Srebrny medal w kategorii line follower zdobył robot Navy, którego konstruktorem jest Rafał Cymiński. W tej konkurencji maszyna musi jak najszybciej przejechać trasę wyznaczoną przez czarną linię na białym podłożu. Robot z PWr potrzebował do tego zaledwie 4,77 s. Do zwycięzcy zabrakło zaledwie 0,07 s.

Film z przejazdu robota Navy (mat. KoNaR)

Mateusz Michalak, prezes KoNaR-u: - Zawodników z całego świata bardzo interesowały nasze konstrukcje i to, w jaki sposób powstają. Zapisywali sobie adres naszej strony internetowej, aby poczytać o powstających u nas projektach. Niektórzy dopytywali się także o możliwość rekrutacji na studia na Politechnice Wrocławskiej.  

Zawody Robot Challenge odbywały się od 4 do 6 sierpnia w Zhongguancun Exhibition Center w Pekinie.

ach

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję