TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Odznaka honorowa „Za zasługi dla Wynalazczości” dla PWr

Data: 27.11.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał Politechnice Wrocławskiej odznakę honorową „Za zasługi dla Wynalazczości”. Wyróżnienie odebrał w poniedziałek w Warszawie prof. Cezary Madryas, rektor uczelni

odznakapwr_01.jpgOdznaczenia zostały przyznane na wniosek Urzędu Patentowego RP w uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie ochrony własności przemysłowej i rozwijania innowacyjności w kraju.

Odznaki „Za zasługi dla Wynalazczości” otrzymali również prof. Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Jan Koch, twórca i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii.

Nasza uczelnia od lat znajduje się w czołówce szkół wyższych pod względem liczby patentów. Według opublikowanego raportu Urzędu Patentowego RP za rok 2017 Politechnika Wrocławska uzyskała 120 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe, rejestrując również 100 zgłoszeń nowych wynalazków i wzorów użytkowych. 

W sumie w latach 2008-17 naukowcy z PWr otrzymali najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe – 1232. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie z 798 patentami i prawami ochronnymi, a na trzecim Politechnika Łódzka z 629.

Ceremonia wręczenia odznaki odbyła się na Zamku Królewski w ramach obchodów 100-lecia ustanowienia Urzędu Patentowego i systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce.  

Urząd Patentowy RP ustanowiony 28 grudnia 1918 roku dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego był jedną z pierwszych instytucji państwowych utworzonych po odzyskaniu niepodległości. 

W ciągu 100 lat nieprzerwanej działalności urząd udzielił ponad 228 tys. patentów na wynalazki, zarejestrował ponad 69 tys. wzorów użytkowych, 42 tys. wzorów przemysłowych, zdobniczych oraz wzorów rysunkowych i modeli oraz ponad 461 tys. znaków towarowych. Łącznie w tym okresie do Urzędu Patentowego RP wpłynęło ponad 1,2 mln zgłoszeń. 

Obecnie do urzędu trafia w trybie krajowym łącznie ponad 20 tys. zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych rocznie. Na terenie Polski pozostaje aktualnie w mocy ponad 320 tys. praw wyłącznych, w tym ponad 22 tys. patentów i wzorów użytkowych.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję