TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Odysseus Space Contest 2017: nasz student wystąpi w półfinale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Student Wydziału Mechanicznego, Bartłomiej Ziętek zakwalifikował się do półfinału prestiżowego europejskiego konkursu kosmicznego Odysseus Space Contest 2017. Wspólnie z Dawidem Przystupskim, studiującym na Uniwersytecie Medycznym, wysłali specjalnie wyposażony balon meteorologiczny na wysokość 30 tys. m n. p. m, gdzie dokonali różnego rodzaju badań i pomiarów

Projekt o nazwie „Sky is no limit” był jednym z czterech polskich pomysłów, którego autorzy  zakwalifikowali się do kolejnej fazy rywalizacji w kategorii Explorers.

odyse.jpg- Nasz balon wystartowaliśmy, dzięki pomocy Daniela Kaczmary, pod koniec marca z lotniska Chojna pod Szczecinem – opowiada Bartłomiej Ziętek, student II roku Automatyki i Robotyki i członek koła naukowego WSAG. – Umieściliśmy w nim swoją aparaturę badawczą pod postacią kompozytu utwardzanego promieniami UV oraz wrażliwego na radiację kosmiczną, zmiany temperatury, ciśnienia oraz przeciążenia materiału biologicznego. Ja zbierałem informacje o wartości promieniowania UV, ciśnienia atmosferycznego i temperatury oraz za pomocą żyroskopu sprawdzałem jak zachowuje się w powietrzy nasza gondola.

Innego typu badaniami zajmował się natomiast Dawid Przystupski. Student Uniwersytetu Medycznego wysłał balonem próbki materiału biologicznego (bakterie, drożdże oraz żywe komórki rakowe pochodzące z nowotworu jajnika), by sprawdzić jak one się zachowują na tak dużej wysokości i jak reagują na przeciążenia.

Efekty swoich badań opisali w raporcie, który następnie przesłali do organizatorów konkursu. W połowie maja dowiedzieli się, że ich projekt zgromadził aż 18,75 pkt na 20 możliwych i tym samym zakwalifikowali się do jednego z trzech regionalnych półfinałów, który odbędą się w Warszawie (pozostałe dwa w Belgii i Czechach). Opiekunem naukowym ich eksperymentu był Jędrzej Górski, doktorant Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.

W środę, 5 czerwca,  będą prezentować w języku angielskim wyniki i wnioski ze swoich doświadczeń przed specjalnym jury. Oprócz nich o miejsce w finale rywalizować będzie trójka Polaków oraz Francuz i Grek. Najlepsi spotkają się na początku lipca w Tuluzie.

Dla naszego studenta to już drugi start w ramach Odysseus Space Contest. Rok temu nie udało mu się awansować do ścisłego finału, ale organizatorzy docenili jego projekt i przyznali mu nagrodę za najbardziej innowacyjny pomysł. W tegorocznej edycji mierzy jednak wyżej. – Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd do Gujany Francuskiej na start rakiety Ariane 5, ale na razie nie mogę o tym nawet myśleć, tylko skupiam się na tym, by jak najlepiej wypaść w środę – mówi Bartłomiej Ziętek.

Więcej o konkursie na stronie Odysseus Space Contest.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję