Odsłonięcie tablicy poświęconej Izydorowi Statkiewiczowi

Tablicę upamiętniającą Izydora Statkiewicza, projektanta i współtwórcę komputerowych systemów bibliotecznych, odsłonięto w środę w budynku Bibliotechu. W uroczystości udział wzięli współpracownicy, znajomi, przyjaciele i rodzina zmarłego.

odsloniecie_tablicy_poswieconej_izydorowi_statkiewiczowi_2.jpgIzydor Statkiewicz urodził się w 1948 r. Pracę zawodową zaczynał na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej. W latach 1979-2015 był zatrudniony w Bibliotece Głównej i OINT Politechniki Wrocławskiej. Współpracował z Biblioteką Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Tablica pamiątkowa znajduje się na pierwszym piętrze budynku D-21, tuż przy pokoju nr 103.

– Bardzo dziękuję wszystkim za starania o uhonorowanie mojego ojca. Bardzo się cieszę, że na Politechnice Wrocławskiej pamięta się o jego wkładzie w życie uczelni i społeczności akademickiej – powiedział podczas uroczystości syn Izydora Statkiewicza, Mikołaj.

Izydor Statkiewicz przez 35 lat związany był z Oddziałem Automatyzacji Przetwarzania Informacji Naukowej (APIN). Projektant i współtwórca komputerowych systemów bibliotecznych. Autor rozwiązań programowych zmierzających do efektywnego wykorzystania bazy Dorobku Naukowego Pracowników PWr (DONA).

Popularyzator internetu i współredaktor strony internetowej biblioteki, jako jednej z pierwszych w kraju. Dzięki jego zaangażowaniu katalog biblioteki już w 1996 r. został udostępniony online.

odsloniecie_tablicy_poswieconej_izydorowi_statkiewiczowi_3.jpg– Spotkałem Izydora ponad 45 lat temu podczas studiów w Instytucie Matematyki. Ujęła mnie jego niezwykła skromność. Niewątpliwie był najlepszym studentem na naszym roku, miał niezwykle bystry umysł i zdolność analizy, ale nigdy nie dał po sobie poznać, że wie coś lepiej od nas, a wiedział zawsze dużo więcej – mówił dr inż. Tomasz Wójcik, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.

Izydor Statkiewicz od początku związany był z ruchem NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym brał czynny udział w działaniach skierowanych przeciwko władzom PRL-owskim, ukrywając w swoim domu działaczy „Solidarności” i „Solidarności walczącej” m.in. Kornela Morawieckiego. Odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora PWr i Dyrektora Biblioteki za osiągnięcia zawodowe.

– Uważam, że tablica, która go upamiętnia, chyba w mniejszym stopniu dotyczy zasług naukowych i organizacyjnych, a bardziej charakteru i wartości, którym służył. Bardzo dziękuję pracownikom biblioteki, którzy dostrzegli te wartości i złożyli petycję, żeby ta tablica się tutaj znalazła. Pod wnioskiem podpisało się ponad 80 osób – zaznaczył dr inż. Tomasz Wójcik.

Był życzliwym słuchaczem i doradcą w wielu sprawach zawodowych i nie tylko, autorytetem dla całej społeczności biblioteki, podziwianym za wszechstronne zainteresowania nauką i kulturą. Śpiewał m.in. w Akademickim Chórze Politechniki Wrocławskiej. Był wyjątkowo prawy i uczciwy.

Z pochodzenia był ormianinem ze strony ojca (prawnukiem imigrantów z Armenii). Czynnie uczestniczył w życiu diaspory ormiańskiej w Polsce. Był wieloletnim członkiem Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego.

odsloniecie_tablicy_poswieconej_izydorowi_statkiewiczowi_6.jpg– Nigdy nie udało mi się poznać Izydora Statkiewicza, ale jego biogram bardzo mnie ujął, podobnie jak pomysł odsłonięcia tej tablicy. Od pewnego czasu na PWr pojawiają się takie tablice i wydaje mi się, że nie chodzi tylko o wyróżnienie, ale bardziej o chęć urealnienia takiej osoby, żeby ona znowu tu była. To także szansa dla wszystkich odwiedzających bibliotekę do zapoznania się z sylwetką zmarłego, który wniósł dużo dla rozwoju uczelni – dodał prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr.

Izydor Statkiewicz był autorem wielu opracowań na temat automatyzacji procesów bibliotecznych. Konsultantem i recenzentem licznych publikacji autorstwa pracowników biblioteki. Z zamiłowania dydaktyk. Wysoko ceniony za duże zaangażowanie i fachowość podczas realizacji zadań. Miłośnik swojej pracy, otwarty na wszelkie nowe wyzwania, zawsze chętnie służący radą i wiedzą. Przez wiele lat był współorganizatorem i wykładowcą na kursach i szkoleniach poświęconych wdrażaniu i wykorzystaniu systemów komputerowych w działalności biblioteki.

Zmarł 28 września 2019 r.

newsletter-promo.png

mic