Ocalić od wyrzucenia. Kolejna wielka digitalizacja na PWr

Data: 21.09.2018 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 280 tys. różnego rodzaju obiektów - czasopism technicznych, raportów architektonicznych, zdjęć oraz negatywów - liczy zbiór, który jest obecnie digitalizowany w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr

digitalizacja_czasopism_dokumentow_zdjec_i_negatywow_na_pwr_1.jpgSkanowane i opracowywane są czasopisma polskie wydawane od 1948 r. – w tym również tytuły wydawane przez Politechnikę Wrocławską, które stanowią cenne źródło do prowadzenia badań i są ważnym elementem dziedzictwa narodowego, obrazując rozwój nauki polskiej na przestrzeni lat oraz jej wpływ na naukę światową.

– Pozostałe materiały, związane z szeroko pojętymi zagadnieniami architektoniczno – archeologicznymi tworzą unikatową dokumentację zabytków Polski ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. Do digitalizacji przewidziano m.in. czasopisma techniczne i raporty architektoniczne, a także wielkoformatowe pomiary inwentaryzacyjne zabytków, negatywy i zdjęcia – mówi Piotr Pinkawa z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr.

Digitalizacja i opracowanie zasobu zapewni bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizację zbioru w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie umożliwi szeroki dostęp do materiałów w Internecie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych polskich bibliotek cyfrowych.

Wyselekcjonowana część zbioru zostanie ponadto opracowana zgodnie ze standardami WCAG 2.0, co pozwoli na udostępnienie go także osobom z niepełnosprawnościami.

digitalizacja_czasopism_dokumentow_zdjec_i_negatywow_na_pwr_3.jpgW ramach projektu, który potrwa do października 2019, realizowane są równolegle dwa zadania pod nazwą „Digitalizacja wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej” oraz „Opracowanie wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej”.

Zadania finansowane są w ramach umowy 585/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Warto podkreślić, że pod koniec lutego Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów Wrocławskiej zakończyło projekt digitalizacji liczącego blisko 40 tys. klatek zbioru zdjęć i negatywów, pochodzącego z zasobów Wydziału Architektury PWr. Więcej informacji o tym projekcie na stronie.

ministerstwo-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-logo.png