Nowy system informacji wizualnej ułatwi poruszanie się po kampusie

Tablice informacyjne - zdjęcie

Nasza uczelnia przyjęła nowe zasady projektowania informacji wizualnej. Określone zostały w nim reguły tworzenia tablic informacyjnych umieszczanych w budynkach. Mają one być czytelne dla wszystkich użytkowników, także tych o szczególnych potrzebach.

Koordynatorkami projektu pt. „Standard projektowania informacji wizualnej Politechniki Wrocławskiej” są dr inż. arch. Natalia Ratajczak-Szponik oraz mgr inż. arch. Agnieszka Marek-Kwocz. Znalazły się w nim m.in. szczegółowe wytyczne dotyczące tablic informacyjnych, które mają ułatwiać poruszanie po wszystkich obiektach PWr.

Przykładowe oznaczenie pięter - grafika– Opracowanie nowych założeń w tym zakresie wynikało z konieczności stworzenia ujednoliconego systemu informacji wizualnej we wszystkich budynkach uczelni. Główny akcent położony został na jego czytelność dla różnych grup użytkowników, także osób z niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Marek-Kwocz. – Dlatego m.in. tak ważny był dobór odpowiednich elementów graficznych, rodzaj i wielkość czcionek, zastosowane kontrasty, wprowadzenie dwujęzycznego nazewnictwa oraz dodanie napisów w alfabecie Braille'a – wyjaśnia.

Zgodnie z przyjętymi założeniami w obrębie budynku powinny się znaleźć cztery typy informacji wizualnej – spis pomieszczeń, oznakowanie kondygnacji, informacja kierunkowa oraz informacja określająca funkcję danego pomieszczenia. Wszystkie tablice powinny być także wykonane z matowych materiałów, czyli nieodbijających światła. W dokumencie znalazły się m.in. informacje o lokalizacji poszczególnych tablic, kolorystyce i stosowanych piktogramach.

Ułatwienie dla wszystkich

Zmiany mają w pierwszej kolejności pomóc wszystkim użytkownikom budynków Politechniki Wrocławskiej, czyli studentom, pracownikom i gościom naszej uczelni. Ujednolicony system pozwoli na łatwiejsze i szybsze poruszanie się po wszystkich obiektach.

– Oznakowanie zostało wykonane zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli jest dostępne w równym stopniu dla jak najszerszego grona użytkowników, również osób niedowidzących, niewidomych oraz osób nie posługujących się językiem polskim – podkreśla dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

– Wszyscy będziemy mogli skorzystać z dostępności tego standardu – kody QR i znaczniki NFC  pozwalają na zamieszczenie dowolnej informacji, np. o godzinach konsultacji – i można aktualizować je znacznie prościej niż drukowane tabliczki – dodaje.

Znaczniki NFC (ang. near-field communication - Komunikacja bliskiego zasięgu) pozwalają na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Dzięki takiemu znacznikowi użytkownik może na swoim smartfonie odczytać informację z tabliczki. Z kolei Kody QR dają tę samą możliwość, ale wymagają od użytkownika zeskanowania kodu z tabliczki.

Przykładowe oznakowanie klatek schodowych - zdjecie

Przykłady kształtowania oznakowania kondygnacji

Wprowadzony standard ma również pomóc administratorom obiektów oraz projektantom w ramach przeprowadzanych inwestycji, stanowiąc spójny zbiór wytycznych.

Prace nad dokumentem trwały przez ostatnich kilka miesięcy i opierały się na stosowanych już w tym aspekcie rozwiązaniach. W trakcie jego przygotowania prowadzone były także konsultacje z osobami z niepełnosprawnością.

– System będzie  wdrażany systematycznie na całej uczelni. Na pewno przy planowaniu wszelkich nowych inwestycji będzie należało  już stosować przyjęte rozwiązania. Czekamy też na wdrożenie systemu USOS, w którym będzie możliwe np. drukowanie planów w formie zgodnej z tym standardem – wyjaśnia prof. Katarzyna Jach.

W opracowanie dokumentu zaangażowany był zespół Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, natomiast w ocenę i korektę Dział Informacji i Promocji, Dział Inwestycji i Remontów oraz Dział Administracyjno-Gospodarczy.

Link zapisów do newslettera - grafika

Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie (plik .pdf).

mic