Nowy klaster zadba o bezpieczeństwo w sieci

Data: 29.05.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ochrona i zabezpieczenie najważniejszych zasobów informatycznych oraz projektowanie i rozwój bezpiecznego oprogramowania – tym m.in. zajmować się będzie Dolnośląski Klaster Cyberbezpieczeństwa, który powstał z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej

podpisanie_umowy_o_powolaniu_dolnoslaskiego_klastra_cyberbezpieczenstwa_3.jpgUroczyste podpisanie umowy o powołaniu klastra odbyło się we wtorek w Sali Rektorskiej budynku H-14 Politechniki Wrocławskiej.

– Dzisiejsze podpisanie umowy jest dla nas niezwykle ważne. Specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa obecnie praktycznie nie ma, bo brak jest systemowego kształcenia w tej dziedzinie. Staramy się to zmienić. W ubiegłym roku uruchomiliśmy na uczelni unikalny w skali kraju kierunek Cyberbezpieczeństwo, na którym obecnie kształci się 100 osób – mówił prof. Tadeusz Więckowski, pomysłodawca utworzenia grupy, były rektor PWr, a obecnie kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki.

Głównymi obszarami współpracy członków klastra będą:

• Cyberochrona – ochrona i zabezpieczenie najważniejszych zasobów informatycznych instytucji, systemów biznesowych i sterownia w przemyśle.
  • Zarządzanie, prawo i audyt – kierowanie zespołem ds. bezpieczeństwa i technikami analizy ryzyka oraz prowadzenie audytu technicznego najważniejszych systemów informatycznych w świetle obowiązujących przepisów prawa.
  • Informatyka śledcza – nabywanie i analiza dowodów z systemów cyfrowych w celu znalezienia śladów i uzyskania dowodów istotnych dla bezpieczeństwa informacji i systemów informatycznych.
  • Bezpieczeństwo elektromagnetyczne -  wymogi prawne i praktyczne kwestie bezpieczeństwa związane z polem elektromagnetycznym.
  • Bezpieczeństwo aplikacji – projektowanie, rozwój i obrona bezpiecznego oprogramowania w systemach informatycznych.
  • Badania penetracyjne – identyfikacja i ocena potencjalnych ataków i słabych punktów w systemach informatycznych, a także we wdrożonych systemach obronnych. Zgodnie z podpisaną umową członkowie klastra będą tworzyć radę programową kierunku Cyberbezpieczeństwo.

– Chcielibyśmy także, aby zatrudnieni u państwa specjaliści brali aktywny udział w zajęciach, w planach mamy także organizowanie szeregu seminariów dydaktycznych, kursów oraz studiów podyplomowych, dla osób które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Gotowy jest już także projekt uruchomienia studiów II stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo – dodał prof. Więckowski.

Członkami-założycielami klastra, którego liderem została Politechnika Wrocławska, jest pięć uczelni, pięć jednostek administracyjnych sektora publicznego oraz sześć przedsiębiorstw: podpisanie_umowy_o_powolaniu_dolnoslaskiego_klastra_cyberbezpieczenstwa_10.jpg

• Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
  • Urząd Miasta Wałbrzych,
  • Urząd Miasta Jelenia Góra,
  • Urząd Miejski we Wrocławiu,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu,
  • Impel S.A.,
  • Nexus Nowe Technologie S.A.,
  • TestArmy Group S.A,
  • PFI FUTURE S.A.,
  • Dolmed.

– W ramach klastra chcemy nie tylko udzielać sobie wzajemnie pomocy w sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem, lecz także pomagać podmiotom niezrzeszonym, które chciałby skorzystać z naszej wiedzy – podkreślił prof. Więckowski.

Plany powołania klastra wpisują się także w ogólnoeuropejską tendencję rozwoju systemów obronnych. W 2013 r. ustanowiona została bowiem europejska strategia cyberbezpieczeństwa, a w 2015 r. Parlament Europejski i rada Europy osiągnęły porozumienie w sprawie środków dotyczących bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych oraz reformy systemu ochrony danych.

mic