TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowoczesny sprzęt i rozwojowe badania. Nowe laboratoria na W11

Data: 18.12.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej otwarto we wtorek dwa nowe laboratoria. Wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwolą m.in. na prowadzenie badań komórek nowotworowych. Korzystać będą z nich także studenci i doktoranci kierunku Inżynieria Biomedyczna

nowe_laboratoria_na_w11_4.jpgW Laboratorium Biopomiarów w Nanoskali prowadzone będą m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych. 

Pracownia została wyposażona m.in. w mikroskop sił atomowych. To rodzaj mikroskopu z sondą skanującą, który umożliwia uzyskanie obrazu danej powierzchni z rozdzielczością rzędu wymiarów pojedynczego atomu. Dzięki temu można badać m.in. pojedyncze nici DNA. To jedyne tego typu urządzenie w regionie.

– W laboratorium prowadzimy badania biocząsteczek i ich oddziaływań w nanoskali. Badania można prowadzić bezpośrednio na materiale biopsyjnym lub po aspiracji szpiku w przypadku zmian komórkowych wywołanych czynnikami epigenetycznymi. Za pomocą mikroskopii sił atomowych AFM możemy również obserwować kompleks transkrypcyjny DNA oraz zmiany zachodzące w transkrypcji wywołane lekami oraz epigenetykami. Do charakterystyki tych procesów potrzebne są tak wysokorozdzielcze pomiary – tłumaczy dr hab. Marta Kopaczyńska, prof. uczelni, kierownik pracowni.

Laboratorium współpracuje z Kliniką Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu przy ul. Pasteura, z Uniwersytetem Medycznym oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przy ul. Weigla. To właśnie przy użyciu mikroskopu sił atomowych prowadzone są badania m.in. próbek szpiku pobranych od pacjentów z chorobami nowotworowymi. – W ciągu zaledwie kilku godzin możemy stwierdzić, na jakie leki pacjent jest wrażliwy. Pozwala to na personalizację terapii i ograniczenie skutków ubocznych chemioterapii – podkreśla prof. Kopaczyńska.

nowe_laboratoria_na_w11_6.jpgW Laboratorium Technik Pomiarowych Optyki Biomedycznej prowadzone będą badania związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych (próbek komórkowych, bakterii). – Analizujemy tutaj m.in. zmiany współczynnika załamania, zmiany profilów, charakterystykę właściwości optycznych, czyli transmisyjnych i absorpcyjnych obiektów, które mogą posłużyć w celach diagnostycznych u terapeutycznych – wyjaśnia dr inż. Igor Buzalewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.

Na wyposażeniu laboratorium znalazł się m.in. mikroskop konfokalny, który może być wykorzystywany przede wszystkim do oznaczania parametrów komórkowych metodami fluorescencyjnymi w komórkach żywych i utrwalonych. Jego olbrzymią zaletą jest fakt, że można wizualizować co najmniej cztery parametry w tym samym czasie, a więc wybarwić interesujące nas białka w czterech różnych kolorach. Mikroskop został wyposażony m.in. w komorę regulacji temperatury oraz dysze do regulacji poziomu dwutlenku węgla i tlenu.

nowe_laboratoria_na_w11_8.jpgKolejnym urządzeniem, z którego będą mogli korzystać nasi naukowcy jest holotomograf, czyli urządzenie łączące w sobie technikę holografii cyfrowej i tomografii.

– To unikalna technologia, bo pozwala w sposób nieniszczący obrazować różne komórki. Przy użyciu tradycyjnych technik fluorescencyjnych korzystamy z barwinków, które pozostają w komórce, tymczasem przy użyciu holotomografu znakowanie wykonywane jest cyfrowo, bez niszczenia próbki – dodaje dr inż. Buzalewicz.

W laboratoriach pracować będą nie tylko nasi naukowcy, lecz także studenci II stopnia i doktoranci kierunku Inżynieria Biomedyczna, którzy nauczą się obsługiwać specjalistyczną aparaturę i będą mogli zrealizować tam swoje prace dyplomowe i doktorskie.

Koszt remontu i wyposażenia obu laboratoriów wyniósł blisko 6 mln zł. Kierownikiem Katedry Inżynierii Biomedycznej jest prof. Halina Podbielska.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję