Nominacja profesorska dla naukowca z Wydziału Mechanicznego

Data: 11.03.2022 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki

Prof. Krzysztof Naplocha z Katedry Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki na Wydziale Mechanicznym został nowym profesorem tytularnym na naszej uczelni.

Profesor Krzysztof Naplocha (Wydział Mechaniczny)

Krzysztof Naplocha

Profesor Krzysztof Naplocha jest kierownikiem Katedry Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki Wydziału Mechanicznego. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w roku 1999. Habilitował się w roku 2015.

Jest autorem lub współautorem skryptów i podręczników w dziedzinie odlewnictwa. W dorobku ma ponad 150 artykułów naukowych, publikowanych w kraju i za granicą. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na zagadnieniach z zakresu materiałów kompozytowych o osnowie metalicznej, syntezy wysokotemperaturowej faz międzymetalicznych oraz metalicznych struktur przestrzennych.

W ostatnich latach jest wykonawcą w kilku międzynarodowych projektach badawczych dotyczących systemów magazynowania energii oraz akumulatorów ciepła. Współpracuje z licznymi ośrodkami naukowymi z zagranicy i kraju, m.in. Politechniką w Cartagenie, Politechniką w Turynie, Uniwersytetem Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze, z Instytutem Helmholtz-Zentrum Geesthacht, z Narodowym Instytutem Technologicznym w Tajpej.

Jest członkiem szeregu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz Prezesem Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich.