TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nauka bez granic. Politechnika zaprasza na DFN

Data: 18.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Po raz 20. nasza uczelnia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki otwiera swoje pracownie i laboratoria. Pierwsze wydarzenia już 22 września. Gościem gali kończącej tegoroczną edycję będzie słynny były bramkarz polskiej reprezentacji – Jerzy Dudek

dfn2017_zapowiedz3.jpg- Program festiwalu zaspokoi wymagania wszystkich wielbicieli wiedzy przekazanej w sposób przystępny, błyskotliwy i pełen energii – zapowiada prof. Piotr Dudziński, politechniczny koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Zapewnia, że goście odwiedzający przestrzenie naszej uczelni będą mieli okazję uczestniczyć w efektownych pokazach chemicznych i odtworzeniu niezwykłych zjawisk przyrodniczych w warunkach laboratoryjnych. Naukowcy z PWr zaprezentują  eksperymenty z dziedziny mechaniki, inżynierii biomedycznej czy robotyki. - Będzie można spotkać się z humanistami, inżynierami, architektami, budowniczymi w ich miejscach pracy, przed stołami kreślarskimi, tablicami i komputerami – dodaje pr. Dudziński. Hasło tegorocznej odsłony DFN brzmi „Nauka bez granic”.

Nie tylko technika

Łącznie na naszej uczelni odbędzie się aż 380 wydarzeń pod szyldem DFN. W centrum festiwalowym, ulokowanym w budynku C-13, od 25 do 27 września wolontariusze z Politechniki (studenci, doktoranci i pracownicy) będą m.in. prezentować laboratorium w mikroskali, przeprowadzać pokazy biomechaniczne czy pokazywać, jak działają roboty. Każdy będzie mógł też wziąć udział w rozgrywkach matematycznych i logicznych oraz licznych konkursach z nagrodami. 

Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można się przekonać, że Politechnika to nie tylko przedmioty ścisłe, ale też całe spektrum tematów humanistycznych. I tak nasze Studium Języków Obcych zaprasza uczestników w różnym wieku na warsztaty językowe i prelekcje o innych krajach i kulturach (na większość obowiązują wcześniejsze zapisy). Z kolei na Wydziale Architektury uczniowie szkoły podstawowej będą mogli nauczyć się projektować witraże czy samodzielnie wykonać urządzenie camera obscura. Nie zabraknie też wystaw prac malarskich i fotograficznych autorstwa naszych studentów i pracowników.  
Tradycyjnie już od kilku lat na Politechnice Wrocławskiej w ramach DFN-u są organizowane dwie tzw. imprezy wiodące – debata oksfordzka i gala finałowa.

dfn2017_zapowiedz1.jpgGłos młodzieży o tolerancji

W tegorocznym pojedynku na słowa i argumenty wezmą udział uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej i XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Młodzież będzie dyskutować o tym, jak ich zdaniem powinna wyglądać tolerancja. Jeden zespół ma za zadanie bronić tezy: „W sztuce tolerancji najistotniejsze są wyrozumiałość i akceptacja” (I LO z Bystrzycy Kłodzkiej), a drugi zdania, że „W sztuce tolerancji najistotniejsze są prawa i obowiązki” (XII LO z Wrocławia). Zmagania dyskutantów moderować będzie prof. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Oceny wystąpień i wyboru zwycięskiego zespołu dokona rada mędrców, w skład której wejdą przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury. Debata rozpocznie o godzinie 11 i potrwa około dwóch godzin (25 września, aula PWr, wybrzeże Wyspiańskiego 40).

Jerzy Dudek na zakończenie

Gościem uroczystości zamykającej jubileuszową edycję festiwalu będzie  legenda polskiej piłki nożnej – Jerzy Dudek. Fanom futbolu nie trzeba chyba specjalnie prezentować sylwetki tego wielokrotnego bramkarza polskiej reprezentacji (m.in. zawodnik takich klubów jak:  Liverpool F.C, Real Madryt czy Feyenoord Rotterdam). Spotka się on z festiwalową publicznością 27 września o godzinie 11 w auli Politechniki Wrocławskiej. Dla grup obowiązują wcześniejsze zapisy, do 22 września na adres kornel.kotecki@pwr.ecu.pl .

dfn2017.jpgUdział we wszystkich wydarzeniach DFN jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.festiwal.wroc.pl.

Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza popularnonaukowa organizowana co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w regionie). Program przygotowują wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal jest skierowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Politechnika Wrocławska od pierwszej edycji jest jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia, angażuje się też w wyjazdowe sesje DFN.

W tym roku festiwal pojedzie do: Legnicy (28-30.09), Bystrzycy Kłodzkiej (5-6.10), Jeleniej Góry (5-6.10), Wałbrzycha (9-27.10), Głogowa(10-12.10), Lubina (11-12.10), Zgorzelca (17-18.10), Bolesławca (17-18.10), Ząbkowic Śląskich (18-20.10) i Dzierżoniowa (19-20.10).

ISZ

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję