TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi architekci nominowani w plebiscycie na „Osobowości 25-lecia”

Aż siedem osób związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej znalazło się wśród nominowanych do plebiscytu „Osobowości 25-lecia” organizowanego przez miesięcznik Architektura-Murator. Internetowe głosowanie na kandydatów trwa do 17 listopada.

murator_plebiscyt.jpgPlebiscyt jest częścią obchodów ćwierćwiecza miesięcznika Architektura-Murator. Redakcja czasopisma podkreśla, że w swojej historii wybierała już najlepsze architektoniczne realizacje, przełomowe budynki, innowacyjne projekty czy pracownie, a teraz w związku ze swoim jubileuszem chciałaby wskazać postacie, które w ciągu ostatnich 25-lat wywarły największy wpływ na kształt i promocję architektury w naszym kraju.

W konkursie nominowano 250 osób z całej Polski, które wyróżniono w ten sposób w dziesięciu kategoriach (niektórzy są nominowani w więcej niż jednej). Ich nazwiska wskazywały wiodące polskie instytucje, organizacje pozarządowe i magazyny branżowe (Stowarzyszenie Architektów Polskich, Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, Fundacja Centrum Architektury, Fundacja Twórców Architektury, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Warszawy, Zamek Cieszyn, Centrum Łowicka, magazyn ARCH, Magazyn Miasta i portal Sztuka Architektury).

Nominowani to twórcy najbardziej znaczących budynków, założeń urbanistycznych i przestrzeni publicznych, autorzy najważniejszych tekstów krytycznych, projektów i inicjatyw angażujących lokalne społeczności, a także przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, instytucji publicznych i samorządu zawodowego, którzy w minionym 25-leciu w sposób szczególny angażowali się na rzecz poprawy ładu przestrzennego.

Głosowanie na poszczególnych kandydatów zaczęło się 4 listopada i potrwa do 17 listopada. Więcej informacji tutaj.

newsletter-promo.png

250 Osobowości 25-lecia – nominowani z Politechniki Wrocławskiej

Kategoria: Publicystyka i krytyka architektoniczna

(nominowani to autorzy najważniejszych tekstów opisujących przemiany w polskiej architekturze współczesnej na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza – dziennikarze, publicyści, badacze i krytycy architektury)

rutkowski_roman.jpgDr inż. arch. Roman Rutkowski – architekt, publicysta i krytyk architektury współpracujący z wieloma magazynami (jest m.in. korespondentem „A10 – New European Architecture”), nauczyciel akademicki. Na W1 prowadzi zajęcia w Katedrze Architektury Użyteczności Publicznej i Podstaw Projektowania. Jako ekspert współpracuje z organizatorami konkursów Mies van der Rohe Award i European Public Space Award. Prowadzi autorską pracownię architektury Roman Rutkowski Architekci, w ramach której zajmuje się projektami o bardzo różnej skali – od wystaw, przez projekty domów jednorodzinnych, po duże projekty z pogranicza architektury i urbanistyki. Jest też laureatem wielu konkursów architektonicznych, m.in. na projekt przebudowy pl. Nowy Targ we Wrocławiu. Według jego projektu wybudowano także m.in. okrągły dom w Mikołowie (2004) czy dom własny na wrocławskich Krzykach (2004-2009). W 2012 r. znalazł się na liście 40 najlepszych projektantów i architektów poniżej czterdziestego roku życia w Europie (Europe 40 under 40).

lukasz_wojciechowski2.jpgDr inż. arch. Łukasz Wojciechowski architekt i publicysta, autor licznych tekstów publikowanych m.in. w „A-m”, „Autoportrecie” czy „Architekturze & Biznes”. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, współzałożyciel pracowni VROA Architekci i fundacji Jednostka Architektury. Wykładał m.in. w Deutsches Architektur Museum, Architektur Zentrum Wien i Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest współautorem Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej. Autor publikacji: „We wstecznym lusterku” (2014), „Bryk do architektury”(2015) i „Architektura racjonalnej Europy” (2019), współautor książki „Architektki” (2016). W tym roku w Oficynie Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej ukazała się jego monografia „Związki architektury modernistycznej i motoryzacji indywidualnej” – o książce można przeczytać tutaj. Kurator wystawy 2.5D Young Polish Architects prezentowanej w Tallinie, Helsinkach, Brnie i Pilźnie. Prowadził blog o architekturze niepokoje.wordpress.com. (fot. Jerzy Wypych)

Kategoria: Nauczanie i edukacja architektoniczna

(nominowani to wybitni wykładowcy, nauczyciele akademiccy i edukatorzy cieszący się szczególnym uznaniem wychowanków)

Dr inż. arch. Tomasz Głowacki architekt, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej – pracuje w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu i Sztuk Wizualnych. Działacz SARP, założyciel i główny projektant Pracowni Architektury Głowacki PAG. Realizuje nietypowe obiekty i wnętrza. Laureat nagród i wyróżnień w wielu konkursach architektonicznych, zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na koncepcję rozbudowy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako krytyk architektoniczny pisze regularnie do czasopisma „Architektura-Murator”. Jego szkice architektoniczne zostały opublikowane w prestiżowym albumie „The Hand of the Architect. Three hundred and seventy-eight signed drawings by some of the greatest contemporary architects”. Jego rysunki, jako jedynego z Polski, znalazły się tam obok szkiców Tadao Ando, Normana Fostera czy Zahy Hadid – największych gwiazd współczesnej architektury. 

Dr inż. arch. Roman Rutkowski – opis powyżej.

Kategoria: Aktywizm i partycypacja społeczna

(nominowani to autorzy pierwszoplanowych projektów i inicjatyw angażujących lokalne społeczności na rzecz poprawy środowiska zbudowanego i życia w mieście)

lukasz_mazur.jpgDoktorant Łukasz Mazur – architekt, współzałożyciel koła Architekci Bez Granic przy OW SARP, którego celem jest wykorzystanie architektury do pomocy wykluczonym i najuboższym mieszkańcom świata, prowadzi też warsztaty studenckie i zajęcia dla dzieci. Specjalizuje się w problematyce architektury mieszkaniowej, która jest tematem jego pracy doktorskiej. Jest nauczycielem projektowania w technikum budownictwa i architektury. Był prowadzącym m.in. międzynarodowych warsztatów Fresh Design, współpracował z Uniwersytetem Dzieci i prowadził zajęcia w ramach programu Archi-przygód. Z własnej inicjatywy organizował również zajęcia dla przedszkolaków.

Kategoria: Projektowanie zrównoważone i uniwersalne

(nominowani to przedstawiciele środowiska architektów, organizacji pozarządowych i władz lokalnych, którzy w sposób znaczący angażowali się na rzecz wyrównywania szans i ochrony zasobów naszej planety)

barbara_gronostajska.jpgProf. Barbara  Gronostajska – architekt, pracuje w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu i Sztuk Wizualnych.
Jest autorką 88 prac naukowych publikowanych i cytowanych w Polsce i za granicą, w tym dwóch książek: „Kształtowanie środowiska mieszkaniowego dla seniorów” oraz „Kreacja i modernizacja przestrzeni mieszkalnej: Teoria i praktyka na przykładzie wybranych realizacji wrocławskich z lat 1970-1990”. Książka „Kreacja i modernizacja ….” na XIV Wrocławskich Targach Książki Naukowej w 2008 roku zdobyła wyróżnienie za „najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej". Główne zainteresowania zawodowe profesor ogniskują się na trzech grupach tematycznych: projektowanie dla seniorów, modernizacja wielkiej płyty oraz projektowanie zdrowego środowiska zamieszkania. Od 2015 roku prowadzi na WA autorski przedmiot „Projektowanie dla osób starszych”. Zaowocowały szeroką współpracą z zagranicznymi i krajowymi ośrodkami, m.in. z urzędem miasta Goerlitz. W 2019 r. studenci pod jej kierunkiem wzięli udział w konkursie na hospicjum, zorganizowanym we współpracy z biurem projektowy „Maćków Pracownia Projektowa”. Pracę naukową łączy z pracą zawodowo-twórczą. Od momentu ukończenia studiów jestem czynnym architektem. Jej projekt domu własnego (2017), którego idea oparta jest o idee układu pasmowego, został zaprezentowany na międzynarodowej konferencji w Wiedniu (2019). Oprócz pracy zawodowej prowadzi działalność społeczną. Jest członkiem Rotary Club. W kadencji 2015-2016 była prezydentem Klubu Wrocław Panorama. W 2014 kandydowała do Rady Miasta Wrocławia, w tym samym roku była delegatem na Okręgowy Zjazd Izby Architektów.

dr_jerzy_latka.jpgDr inż. arch. Jerzy Łątka – architekt, projektant i badacz związany z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W 2016 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 r. został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Kategoria: Promocja i popularyzacja architektury

(nominowani to przedstawiciele najróżniejszych środowisk, którzy na przestrzeni minionego 25-lecia odegrali kluczową rolę w upowszechnianiu wiedzy o polskiej architekturze i jej twórcach)

prl_czerner.jpgProf. Olgierd Czerner – ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej w 1951 r. Na naszej uczelni uzyskał kolejne stopnie naukowe, a w 1977 r. otrzymał tytuł profesora. Był pierwszym po wojnie Konserwatorem Zabytków Miasta Wrocławia. Za jego kadencji m.in. odrestaurowano gotyckie kościoły. Profesor był zaangażowany w prace nad udostępnieniem we Wrocławiu Panoramy Racławickiej. Od 1965 r. organizował Muzeum Architektury (przez ponad 30 lat był dyrektorem tej placówki). W 1987 r. rozpoczął odbudowę zrujnowanej kolegiaty Wniebowzięcia NM Panny w Głogowie. Należy do takich organizacji jak: ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Jest autorem wielu książek o architekturze.

Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję