TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.08.2018 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale
Zakończyły się zawody autonomicznych robotów podwodnych RoboSub w Kalifornii. Po raz pierwszy wystartowali w nich studenci z Politechniki Wrocławskiej. Dostali się do półfinałów i wygrali nagrodę specjalną
Nasi studenci (jako jedyna ekipa z Polski) rywalizowali w gronie 47 zespołów z renomowanych uczelni technicznych ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii czy Singapuru. Chociaż nie weszli do ścisłej czołówki najlepszych siedmiu drużyn, to samo dotarcie do półfinałów uważają za ogromny sukces.
Do startu w konkursie, organizowanym w San Diego, członkowie koła naukowego „Robocik” skonstruowali łódź, nad którą pracowali przez ostatnie miesiące. Korpus podwodnego robota został wykonany z laminatu z włóknem szklanym. Może on zejść na głębokość ok. 100 m. Posiada siedem silników i szereg specjalistycznych czujników, które określają jego położenie m.in. czujnik MT pełniący funkcję akcelerometru, żyroskopu i magnetometru, czujniki ciśnienia oraz czujniki przecieku, sygnalizujące nawet najmniejszą wilgoć. Ma także cztery kamery się na dziobie i burtach (więcej o szczegółów konstrukcyjnych robota tutaj).
Motywem przewodnim konkursu było kasyno, a roboty miał do wykonania siedem zadań o rosnącym poziomie trudności. Pierwszy test to przepłynięcie przez bramę, która symbolizuje wejście do kasyna, następnie robot musiał wykryć leżące na dnie znaczniki i podążyć ich śladem. Kolejne zadanie związane było z unoszącymi się w wodzie kośćmi do gry – robot miał policzyć liczbę oczek na ściankach i dotknąć tych kostek, których suma wynosi 11. Wszystkie konkurencje rozgrywano w basenie o głębokości od 3 do ok. 15 m.
Już po pierwszych prezentacjach w Kalifornii nasz zespół zebrał bardzo pozytywne opinie. Uwagę zwracał przede wszystkim korpus wykonany z włókna węglowego i elementy wydrukowane na drukarce 3D. Studentom PWr udało się osiągnąć bardzo dużo, bo jako jedyni debiutanci, wywalczyli sobie miejsce w rozgrywkach półfinałowych. Dostali też nagrodę specjalną za najlepszą symulację komputerową w środowisku Unity, którą pomocniczo wykonali do testów łodzi.
- Jesteśmy dumni, że pomimo tego, że dopiero wdrażamy się w tematykę autonomicznych pojazdów podwodnych, rywalizujemy już na równi, a nawet przewyższamy, uniwersytety specjalizujące się w tej tematyce od lat – cieszą się studenci z KN Robocik.
Zawody RoboSub odbywają się od 20 lat, są organizowane przez fundację Stowarzyszenia Bezzałogowych Systemów Samochodowych i amerykańskie biuro Badań Marynarki Wojennej. Głównym celem imprezy jest przyspieszenie rozwoju autonomicznych pojazdów podwodnych. Od 2002 r. rywalizacja toczy się w San Diego w Kalifornii. W zawodach startują zespoły m.in. z czołowych amerykańskich uniwersytetów technicznych CalTech i MIT. Tegoroczna edycja została rozegrana w dniach 31 lipca-5 sierpnia.
Partnerem strategicznym przy realizacji projektu było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a kluczowymi partnerami prywatnymi - firma LappKabel, która dostarczyła naszym studentom komplet złączek wodoszczelnych oraz firma Basler, dostarczyciel kamer do systemu wizyjnego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »