Nagroda Geniusz i Laur Wrocławia dla profesora Marcina Drąga

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego otrzymał kolejne wyróżnienia za badania nad koronawirusem. Z rąk ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka odebrał nagrodę Geniusz AD 2020, natomiast prezydent Jacek Sutryk wręczył mu Laur Wrocławia

geniusz_marcin_drag2.jpgPodczas odbywającego się w Szklarskiej Porębie Salonu Kultury, Nauki i Biznesu Genius Loci 2020 uhonorowano ludzi nauki i sztuki. Prof. Marcin Drąg został wyróżniony za wybitne osiągnięcia w walce z SARS-CoV-2. Nasz naukowiec wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa i otworzył tym samym drogę do stworzenia leku na COVID-19.

– Nagroda oczywiście jest dedykowana mojemu zespołowi, a także wszystkim współpracownikom pracującym z nami nad koronawirusem – podkreśla prof. Marcin Drąg.

Profesor był także prelegentem debaty, którą zorganizowano w trakcie salonu. Eksperci z różnych dziedzin rozmawiali na temat perspektyw rozwoju polskiej nauki.

Drugim laureatem Geniusza AD 2020 – z zakresu kultury – został Władysław Garnik, artysta zajmujący się ceramiką, rzeźbą i rysunkiem.

1 października w katedrze na Ostrowie Tumskim odbyła się uroczystość wręczenia statuetek laureatom 38. Wrocławskiej Księgi Pamięci. W gronie uhonorowanych Laurem Wrocławia – najważniejszym wyróżnieniem Towarzystwa Miłośników Wrocławia – znalazł się prof. Marcin Drąg. Pozostali nagrodzeni to prof. Krzysztof Simon i prof. Leszek Szenborn.

Przypominamy, że profesor Drąg w ubiegłym roku został laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanej polskim Noblem, a także niedawno przyznano mu Nagrodę Wrocławia. Więcej o badaniach chemika z PWr można poczytać tutaj.

newsletter-promo.png