TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Minister nagrodził naszych naukowców

Data: 04.12.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wicepremier Jarosław Gowin wręczył w Warszawie Nagrody Ministra Nauki 2018. Za całokształt dorobku wyróżniono prof. Pawła Kafarskiego z Wydziału Chemicznego, a w gronie najlepszych dydaktyków znalazła się doc. dr inż. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki 

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to coroczne wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągniecia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Podczas uroczystości nagrodzonych zostało kilkudziesięciu naukowców i nauczycieli akademickich. 

pawel_kafarski_pwr.jpgNagrodę ministra za całokształt dorobku otrzymał prof. Paweł Kafarski z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Urodził się 13 stycznia 1949 roku w Gdańsku. W roku 1958 przeprowadził się z rodzicami do Zielonej Góry, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego. W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Chemicznym PWr i zaraz po studiach został przyjęty na stanowisko asystenta. Rok później skierowano go na nowo otwarte studia doktoranckie, w trakcie których wyjechał na dziewięciomiesięczny staż na Marquette University w Milwaukee (USA).

Po powrocie, w roku 1977, obronił pracę doktorską, w roku 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 1998 tytuł profesora. Jeszcze przed habilitacją wyjechał na staż (poste-rouge) w Ecole Nationale Superieure de Chimie w Montpellier. Pierwszą tematyką badawczą prof. Kafarskiego była synteza i badanie właściwości fizjologicznych fosfonowych mimetyków peptydów. Kontynuacją tych badań było zajęcie się projektowaniem, syntezą i badaniami właściwości chemicznych oraz aktywności biologicznej kwasów aminofosfonowych – mimetyków aminokwasów i peptydów.  

nagrody_ministra.jpgSzczególnym zainteresowaniem naukowca cieszyło się projektowanie inhibitorów wybranych enzymów z nadzieją, że uda się w ten sposób uzyskać leki przeciw takim chorobom jak: nowotwory, malaria, wrzody żołądka czy gruźlica. Osobnym nurtem badań naukowca jest śledzenie losu fosfonoorganicznych ksenobiotyków w środowisku naturalnym, a szczególnie identyfikacja ścieżek biodegradacji tych związków przez grzyby strzępkowe i cyjanobakterie. Od jakiegoś czasu interesuje się poszukiwaniem markerów chemicznych miodów odmianowych. Badania te mają także społeczne znaczenie, gdyż jednym z ich celów jest próba znalezienia systemu wykrywania zafałszowań sprzedawanych miodów. 

Prof. Paweł Kafarski jest współautorem ponad 300 publikacji, które są cytowane w literaturze naukowej blisko pięć tysięcy razy (bez autocytowań), zaś indeks Hirscha jego prac wynosi 33. Wśród jego prac znaleźć można cztery monografie, 22 rozdziały w książkach oraz dwie prace zbiorowe pod jego redakcją. Opatentował 13 wynalazków i recenzował ponad 320 artykułów naukowych. 

Na Politechnice Wrocławskiej był dyrektorem Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej, prodziekanem i dziekanem Wydziału Chemicznego, przez dwie kadencje Członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej. Od 1992 roku kieruje Zakładem Chemii Bioorganicznej.  

Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, jest także członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, a przez kilka kadencji był członkiem Komitetów Chemii i Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Jest również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz ekspertem europejskiej agencji ERA-NET. W marcu 2018 r. został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. 

anna_hajdusianek2018.jpgWśród najlepszych dydaktyków mijającego roku znalazła się doc. dr inż. Anna Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej. Jest ona założycielką i koordynatorką działającej od 2008 r. Akademii Młodych Odkrywców, programu edukacyjnego Politechniki Wrocławskiej skierowanego do dzieci i młodzieży. Jego zadaniem jest popularyzacja nauki, a w szczególności nauk ścisłych i technicznych. 

W 2010 r. doc. dr inż. Anna Hajdusianek otrzymała tytuł „Popularyzator Nauki” w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym samym roku odebrała również medal i nagrodę im. Krzysztofa Ernsta przyznawane przez Polskie Towarzystwo Fizyczne za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania wiedzy fizycznej oraz za popularyzację fizyki. 

Na co dzień laureatka pracuje w Katedrze Fizyki Teoretycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie prowadzi m.in. zajęcia dydaktyczne dla studentów.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję