TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Miliony na „Uczelnię dostępną”

Dwa i pół tysiąca pracowników i studentów zostanie przeszkolonych w ramach projektu „Uczelnia dostępna”, na który PWr otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łączna kwota dofinansowania to ponad 14 mln zł.

NCBiR przyznało środki dla PWr w ramach konkursu „Uczelnia dostępna”. Na projekt otrzymaliśmy łącznie ponad 14 mln. zł. 

tyflo_makieta1.png- Aplikowaliśmy o pieniądze na „ścieżce maksi”, gdzie startowały uczelnie, które mają już pewne osiągniecia w tej dziedzinie. Należało spełnić dość wyśrubowane warunki: wylegitymować się odpowiednią liczbą studentów z niepełnosprawnościami i posiadać Laboratorium Tyfloinformatyczne. Nasza uczelnia spełniała te warunki – opowiada Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami

Kwota ta zostanie przeznaczona głównie na usuwanie barier, ale tym razem nie architektonicznych, lecz mentalnych, bowiem w ramach projektu ma zostać przeszkolonych 2,5 tys. pracowników i studentów. 

- Chcemy z naszymi szkoleniami dotrzeć nie tylko do jak największej liczby pracowników administracyjnych, lecz także do kadry naukowej. Uświadomić, jak poprawić obsługę niepełnosprawnych studentów, jak - w sumie niewielkim kosztem - być bardziej efektywnym i wspierać ich – mówi Jerzy Borowiec.

tyflo_dzieci1.jpgW sumie na uczelni zostaną zorganizowane 254 szkolenia oraz warsztaty dla grup 8-12-osobowych w ramach czterech obszarów: 

  • moduł świadomościowy, na którym będzie można zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
  • warsztaty z zakresu pracy z osobami niepełnosprawnymi w procesie dydaktycznym,
  • warsztaty dla kadry administracyjnej i pomocniczej,
  • warsztaty dla kadry zarządzającej. 

Rekrutacja na szkolenia rozpocznie się po Nowym Roku. Będą one prowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Twoje Nowe Możliwości.

Nie tylko warsztaty

Ponadto w ramach projektu zostanie wykonanych ponad 50 planów nawigacyjnych, które trafią w kluczowe miejsca PWr.

- Niepełnosprawny będzie mógł zapoznać się z takim planem, aby nie błąkać się po obiekcie, tylko jak po sznurku trafić do miejsca docelowego – wyjaśnia Marek Tankielun, szef Laboratorium Tyfloinformatycznego. Plany będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

tyflop2.jpgObecnie na uczelni znajduje się 30 znaczników systemu TOTUPOINT. Docelowo będzie ich 130. Dzięki bezpłatnej aplikacji, którą instaluje się w telefonie, osoba z dysfunkcją wzroku może dowiedzieć się jakie jest menu danego dnia w SKS lub jak skorzystać z Polinki. W gmachu głównym aplikacja skieruje do auli, windy czy biblioteki. System posiada też opcję wezwania asystenta w razie kłopotów czy zagubienia się przez osobę niepełnosprawną.

Ponadto powstanie wirtualny spacer po uczelni oraz poradnik dla osób, które chciałby współpracować z niepełnosprawnymi, tworzyć dostosowane do ich potrzeb dokumenty czy materiały edukacyjne.

W planach są także prace dostosowujące wnętrza akademików. 

- W domach studenckich będziemy likwidować bariery architektoniczne, bo i tam mamy studentów z niepełnosprawnościami, którzy przecież w akademikach również powinni czuć się swobodnie – tłumaczy Jerzy Borowiec.

Uczelnia na realizację projektu ma trzy lata. 

newsletter-promo.png



ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję