Miliony od NCN dla nowych politechnicznych zespołów

Zdjęcie ilustracyjne

Cztery zespołowe projekty naszych naukowców z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki. Dzięki wsparciu z programu Sonata Bis badacze otrzymają łącznie ponad 7,5 mln zł.

Inteligentne lasery, materiał do monitorowania stężenia mikrozanieczyszczeń, badania wspierające diagnostykę i ocenę chorób powierzchni oka czy też skuteczne wprowadzanie drobnoustrojów do gleby – na takie projekty wsparcie otrzymało czworo naszych naukowców.

W ramach 11. edycji konkursu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki wyróżniono 84 wnioski na łączną kwotę ponad 202 mln złotych. Otrzymają je osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wysłania aplikacji, a w ramach projektu zbudują nowy zespół badawczy.

W tym gronie dofinansowanie przyznano następującym projektom z PWr:

Mechanizm mikrobiologicznej transformacji składników pokarmowych z odpadów rolno-spożywczych przy użyciu różnych scenariuszy wprowadzania bionawozów do systemu glebowego: kolonizacja gleby/infekcja roślin.

dr hab. inż. Agnieszka Saeid, prof. uczelni (Wydział Chemiczny), kwota 2 433 480 zł.

Inteligentne lasery: badania nad kontrolą zjawisk nieliniowych w światłowodach w celu generacji ultrakrótkich impulsów laserowych z wykorzystaniem uczenia maszynowego.

dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów), kwota 2 081 400 zł.

Zespół suchego oka po chirurgii zaćmy jako platforma do opracowania wiarygodnych modeli choroby powierzchni oka wspierająca jej diagnostykę i ocenę.

dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), kwota 2 235 684 zł.

Projekt w ramach konsorcjum Politechniki Wrocławskiej oraz Spektrum Sp. z o.o.

Molekularnie wdrukowany materiał sensoryczny do monitorowania stężenia mikrozanieczyszczeń w środowisku wodnym.

dr inż. Katarzyna Smolińska-Kempisty (Wydział Chemiczny), kwota 860 360 zł.