TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Matematyczne (r)ewolucje na W13

Data: 31.05.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja, Wydział Matematyki

Zupełnie nowa specjalność, powrót do starej nazwy kierunku matematyka oraz inauguracja programu TALENTo MAT – na W13 w przyszłym roku akademickim na studentów czeka sporo ciekawych zmian.

matematyczne_rewolucje_plaskie2.jpg

Stary, ale nowy kierunek i trzecia specjalność

– Po pierwsze przywracamy kierunek matematyka, zamiast matematyki i statystyki, a po drugie otwieramy zupełnie nową specjalność: matematykę informatyczną – mówi dr hab. inż. Jacek Małecki, prof. uczelni, prodziekan ds. nauczania na Wydziale Matematyki.

Będzie to już trzecia specjalność na tym kierunku. Studenci wcześniej mieli do wyboru statystykę matematyczną i analizę danych oraz matematykę teoretyczną. Nowa specjalność, obok intensywnych zajęć z programowania oraz podstaw algorytmiki, oferuje zaawansowane kursy informatyczne, w szczególności dotyczących systemów bazodanowych.

W ramach kursów wybieralnych przewidziane są specjalistyczne zajęcia informatyczne. Będą one ściśle powiązane z zagadnieniami matematycznymi, co pozwoli absolwentom uzyskać niezbyt często spotykaną interdyscyplinarną wiedzę, pozwalającą na zatrudnienie przy najbardziej ambitnych projektach zaawansowanych technologicznie firm.

– Przy tej okazji wprowadzamy szereg zmian programowych na całym kierunku – wyjaśnia prof. Jacek Małecki. – Pomoże to wszystkim naszym studentom otrzymać wszechstronne wykształcenie matematyczne. Będzie to możliwe m.in. dzięki kilkunastu obowiązkowym kursom, które obejmują najważniejsze obszary współczesnej matematyki. Zapewniam, że każdy, kto zdecyduje się na studia u nas, otrzyma solidną podstawę do zbudowania swojej indywidualnej ścieżki rozwoju – dodaje.

Wybór specjalności na kierunku matematyka możliwy jest na trzecim roku, czyli w momencie, gdy student posiada już spore rozeznanie swoich zainteresowań i planów, a także możliwości, które otwierają przed nim poszczególne specjalności.

– Blisko czterdzieści kursów wybieralnych pogrupowaliśmy w siedem bloków, które obejmują bardzo szerokie spektrum zagadnień – od sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, eksploracji i analizy danych, przez teorię układów dynamicznych, teorię grafów, topologię ogólną i analizę wektorową, po kryptografię i uczenie maszynowe – opowiada prof. Jacek Małecki. – Niezależnie od wyboru specjalności ukończenie naszego kierunku to gwarancja idealnego startu w karierze zawodowej lub badawczej.

W poszukiwaniu talentów

matematyczne_nowosci_2.jpg– Chcemy młodych ludzi zaciekawić współczesną matematyką i pokazać im, że może być przyjemna i nie aż tak hermetyczna, jak się pozornie wydaje – mówi prof. Romuald Lenczewski z Wydziału Matematyki, jeden z pomysłodawców TALENTo MATu – nowego, fakultatywnego programu stowarzyszonego z kierunkiem matematyka. Program nawiązuje do popularnego i cenionego od lat Studium Talent.

Podstawowym celem jest stworzenie interaktywnej przestrzeni matematycznej, w której będzie możliwy bliski i bezpośredni kontakt z tą dziedziną wiedzy i ludźmi, którzy się nią na co dzień zajmują, czyli zawodowymi matematykami. Adresatami są tutaj głównie studenci W13, dla których „królowa nauk” to największa pasja, ale program ma charakter otwarty. Zaproszeni są więc także wszyscy zainteresowani tym, co się dzieje w matematyce współczesnej.

– Liczymy na to, że uda nam się wyłowić młode talenty i pomóc studentom uwierzyć w siebie –kontynuuje prof. Romuald Lenczewski. – Gdzieś w tym całym skostniałym systemie edukacyjnym, kursach, punktach ECTS, niektórych młodych ludzi tracimy. To, co w nich najcenniejsze: świeżość spojrzenia na świat, entuzjazm, chęć poznania, często gdzieś się rozprasza. TALENTo MAT ma być zaproszeniem do wspólnego odkrywania i zrozumienia praw matematycznych na przystępnym poziomie.

Pomysłodawcom zależy też na nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z młodymi ludźmi. Dlatego spotkania w ramach TALENTo MATu mają być prowadzone w luźnej atmosferze. – Mamy nadzieję, że studenci będą zadawali nam na wykładach więcej pytań, bez zbędnych obaw i nieśmiałości – nie ukrywa prof. Romuald Lenczewski.

Jak to będzie wyglądać?

Mateusz KwaśnickiSpotkania studentów z naukowcami z Katedry Matematyki Politechniki Wrocławskiej, reprezentującymi różne działy matematyki, mają odbywać się cyklicznie, mniej więcej raz w miesiącu. Każdy z prelegentów przedstawi ciekawe zagadnienie związane z tematyką, którą się na co dzień zajmuje. Mają one być zrozumiałe i pokazywać konkretny fragment współczesnej matematyki.

Już teraz wiadomo, że inauguracyjny, październikowy wykład w ramach TALENTo MATu poprowadzą wspólnie prof. Tomasz Downarowicz oraz dr hab. inż. Jacek Serafin, prof. uczelni, którzy podadzą przykłady tego, jak nie należy stosować twierdzeń matematycznych oraz jak ich nadinterpretacja prowadzi do pewnych sprzeczności z prawami fizyki oraz innych dziedzin nauki
– Będziemy zachęcać studentów do aktywnego udziału w spotkaniu, a sami też będziemy prowadzić to spotkanie w konwencji dialogu dwóch ciekawskich naukowców – zapowiada prof. Jacek Serafin.

W gronie prowadzących znalazł się także dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni, wielokrotnie nagradzany młody naukowiec z Wydziału Matematyki. – Fascynują mnie problemy, których sformułowanie jest elementarne, ale ich rozwiązanie wymaga zastosowania zaawansowanych metod – mówi prof. Mateusz Kwaśnicki. –  Przykłady tak skrajne, jak wielkie twierdzenie Fermata, zdarzają się oczywiście bardzo rzadko, ale chyba w każdej dziedzinie można znaleźć kilka wciąż nierozstrzygniętych hipotez zrozumiałych dla studentów. Kilka lat temu udało mi się rozwiązać taki problem i myślę, że ta historia warta jest opowiedzenia. Tym bardziej, że są w niej nieoczekiwane zwroty akcji, chwile euforii i rozczarowania oraz dalsze pytania, które wciąż czekają na rozwiązanie – zapowiada prof. Mateusz Kwaśnicki.

zobacz kierunki studiow: matematyka i fizyka

Z kolei dr hab. inż. Kamil Kaleta, prof. uczelni zaproponuje uczestnikom przygodę w świecie losowych modeli na grafach nieskończonych i związanych z nimi operacji, zwanych operatorami liniowymi.

– Jest to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin analizy i rachunku prawdopodobieństwa – mówi prof. Kamil Kaleta. – Chciałbym skoncentrować się na analizie kilku ciekawych i zaskakujących zjawisk, które ujawniają się w szeroko pojętej „nieskończoności”. Wiem, że brzmi to trochę tajemniczo, ale na razie nie będę zdradzał żadnych szczegółów. Mocno wierzę w energię i potencjał studentów naszej uczelni.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Wydziału Matematyki.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję