TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Niezwykła wystawa pokaże piękno wrocławskiej architektury industrialnej

Data: 21.06.2016 Kategoria: aktywność studencka

We wnętrzu hali produkcyjnej, między maszynami, staną makiety budynków i dziesiątki zdjęć pokazujących wrocławskie obiekty architektury przemysłowej – te zrewitalizowane, niszczejące i takie, po których nie został nawet ślad. Na wystawę „Były, Są, Będą” zapraszają studenci z koła naukowego Industria

Wernisaż wystawy zaplanowano na sobotę na godz. 18. Ekspozycja zostanie rozłożona w hali produkcyjnej firmy Ganz na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego (ul. Fabryczna 10, hala C1), czyli na terenie dawnego zakładu Linke-Hofmann-Werke.
 
Przygotowują ją studenci i doktoranci z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego „Industria”. – Chcemy pokazać nieoczywiste piękno architektury industrialnej, obiektów, które mijamy na co dzień, ale tak naprawdę w ogóle ich nie widzimy i nie doceniamy – opowiada Gabriela Wojciechowska, doktorantka, członkini koła.

- Zajmujemy się obiektami dziedzictwa przemysłowego, bo dla nas to kwestia szacunku dla przeszłości – mówi Sławomir Stanowski, także członek koła. – Miasto to nie tylko kamienice, Rynek i ratusz. To całe założenia urbanistyczne z fabrykami i zakładami przemysłowymi o długiej historii. Zapominamy o tym, że to one przyczyniły się do rozwoju miast w XIX w. Nie byłoby wspaniałych kościołów, pięknych pałaców, dworów i kamienic, gdyby nie fabryki, które często są także pięknymi architektonicznie obiektami.

industria2016_1.jpg

Na wystawie obejrzymy m.in. pięć makiet stworzonych przez studentów i doktorantów z koła. Zaprezentują halę przy ul. Tęczowej, niszczejącą kotłownię przy ul. Paczkowskiej, wieżę ciśnień przy ul. Na Grobli, dawny elewator zbożowy przy Rychtalskiej – o którym było ostatnio głośno, w związku z planami rozbiórki – oraz piekarnię Mamut. – Na makiecie pokażemy nieistniejącą już część piekarni, w której działał ogromny piec z 1920 r. – podkreślają studenci.

Częścią wystawy będą też zdjęcia pokazujące zabytki architektury przemysłowej we Wrocławiu, zarówno te zadbane, jak i takie, które z każdym rokiem zbliżają się ku ruinie, a także obiekty już nieistniejące. Do części z tych budynków członkom koła udało się wejść (po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń). Wystawa będzie więc okazją do obejrzenia od środka miejsc niezwykłych i nietypowych jak przepompownia Świątniki czy wrocławski port miejski.

wystawa_industria7.jpg
 
Ekspozycję będzie można oglądać do 2 lipca. Po wernisażu zostanie przesunięta na korytarz budynku (by firma mogła kontynuować produkcję). Od poniedziałku do soboty będzie otwarta od godz. 14 do 18, a w niedziele od 12 do 18. – Jako że wystawa będzie na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego, warto zrobić sobie wycieczkę i obejrzeć jego teren – zachęca Gabriela Wojciechowska.

Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego „Industria” tworzą studenci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie koło ma 15 członków. – Zainspirowały nas zajęcia doktora Piotra Gerbera, który od lat zajmuje się tematyką ochrony dziedzictwa przemysłowego – podkreśla Agnieszka Nowicka, członkini koła. – Postanowiliśmy, że chcemy edukować i działać na rzecz obiektów industrialnych.

wystawa_industria9.jpg
 
Członkowie koła prowadzą więc działalność dokumentacyjną, fotografując industrialne budynki i tworzą tzw. karty zabytków dla poprzemysłowych budynków. To dokumenty, które zawierają nazwę obiektu, dane jego właściciela, krótką historię zabytku, aktualne i historyczne zdjęcia oraz postulaty konserwatorskie, czyli opis działań, jakie powinny zostać podjęte, by uchronić obiekt przed niszczeniem.

- W ten sposób tworzymy bazę zabytków poprzemysłowych we Wrocławiu i docelowo chcemy ją udostępniać w formie aplikacji, którą zamierzamy przygotować we współpracy z Zakładem Geodezji Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – opowiada Gabriela.

wystawa_industria11.jpg

- Zorganizowaliśmy także konferencję naukową „Dziedzictwo przemysłowe. Wizje przetrwania” w walcowni Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach Szopienicach – opowiada Aleksandra Kozaczek. – A na co dzień promujemy zabytki techniki na profilu facebookowym „Architektura niechciana”. Pokazujemy tam zdjęcia i opisujemy obiekty, zwracając uwagę na ich architekturę i znaczenie historyczne.

Na razie członkowie koła skupiają się na obiektach poprzemysłowych we Wrocławiu, ale w przyszłości zamierzają zająć się także podobnymi obiektami na Dolnym Śląsku i poza nim.
Więcej na temat działalności koła tutaj.
Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję