TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pilotażowy program na PWr. Kursy prawa jazdy dla studentów z niepełnosprawnością

Data: 17.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

Pomoc niepełnoprawnym studentom i absolwentom w przygotowaniu do egzaminu na prawo jazdy, doradztwo przy zakupie i adaptacji pojazdu oraz wsparcie na etapie badań lekarskich, to najważniejsze założenia programu „Absolwent-Driver”, który w czwartek ruszył na Politechnice Wrocławskiej

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, a jego głównym celem jest ułatwienie niepełnosprawnym studentom znalezienie pracy po zakończeniu nauki lub rozpoczęcie przez nich samodzielnej działalności gospodarczej.
– W trakcie studiów osoba z niepełnoprawnością ruchową będzie mogła ukończyć kurs prawa jazdy, a to zasadniczo zmienia jej szanse na otwartym rynku pracy – mówił Krzysztof Marciniak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa. – Staje się bowiem osobą mobilną, mogącą samodzielnie korzystać z samochodu, a to duży atut z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

W ramach programu studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej, posiadający orzeczenie o niepełnoprawności ruchowej, zyskaja pomoc nie tylko w przygotowaniu do egzaminu na prawo jazdy kat. B, ale także w kwestii kupna i adaptacji pojazdu.
– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecnie trudno jest funkcjonować bez posiadania prawa jazdy. Dotyczy to także studentów z niepełnoprawnościami, których na naszej uczelni jest około 500 – podkreślał dr hab. Zbigniew Sroka, prof. PWr, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej. – Realizacja programu będzie dla nas dużym wyzwaniem, ale tylko pod względem organizacyjnym, bo merytorycznie wszystko jest przygotowane i jestem pewien, że zakończy się on sukcesem.
Kurs prawa jazdy będzie prowadzony przez instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców PZM Wrocław. Jego koszt to 2 tys. zł, jednak kursant zapłaci jedynie 400 zł. Pozostała część zostanie dofinansowana ze środków Fundacji PKO Banku Polskiego „Dobro Procentuje”. Także końcowy egzamin zostanie przeprowadzony we Wrocławiu.

Krzysztof Marciniak dodał, że ze stowarzyszeniem SPiNKa skontaktowały się już inne uczelnie, które także chciałyby zrealizować u siebie podobny projekt. – To oczywiście możliwe i chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej, ale najpierw chcemy przeprowadzić pilotaż na Politechnice Wrocławskiej. Gdy zakończy się sukcesem, nie będzie przeszkód, by wdrożyć go w innych miastach – dodał.

W czwartek zaprezentowano także specjalny samochód dostosowany do potrzeb osób z niepełnoprawnością. Jest wyposażony m.in. w dodatkowe uchwyty na kierownicę, ręczne sterowanie gazem i hamulcem.
– Aktywność osób z niepełnosprawnościami jest wielowymiarowa i takiego też potrzebują wsparcia– podkreślił Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. – Jednym z elementów tej aktywności jest właśnie mobilność, która umożliwia nie tylko dojazd do pracy czy na uczelnie, ale także do kina i na randkę. Posiadania auta pozwala po prostu na pełniejsze korzystanie z życia.

Program „Absolwent-Driver” jest realizowany przez Politechnikę Wrocławską i stowarzyszenie SPiNKa, a partnerem finansowym przedsięwzięcia jest Fundacja PKO Banku Polskiego „Dobro Procentuje”.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję