Profesor Chorowski w Narodowej Radzie Rozwoju

Data: 19.10.2015 Kategoria: życie uczelni

87 osób powołał prezydent Andrzej Duda na członków Narodowej Rady Rozwoju. To ciało doradcze głowy państwa, w którym znaleźli się m.in. dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy

Rada została podzielona na dziesięć sekcji, m.in. gospodarkę, pracę i przedsiębiorczość, ochronę zdrowia, wieś i rolnictwo, kulturę, tożsamość narodową i politykę historyczną czy politykę zagraniczną. Profesor Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr znalazł się w sekcji nauka i innowacje.

0DVRXPBwBfwctBkRo,chorowski_maciej.jpg

- Sekcje liczą po kilka osób, więc będą miały zdolność operacyjną - tłumaczy prof. Chorowski. - Panu prezydentowi zależy na zdefiniowaniu problemów i zagadnień, które są istotne dla kondycji Państwa i które mogą wymagać uregulowań prawnych bądź decyzji o charakterze wykonawczym. NRR ma te obszary zidentyfikować i opracować propozycje działań leżących w kompetencji prezydenta. Uważam, że strategia rozwoju Polski uwzględniająca wieloletni horyzont czasowy musi dotyczyć m.in. energetyki, aktywizacji majątku instytucji otoczenia biznesu (jak inkubatory przedsiębiorczości i parki technologiczne), współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi czy transferu wiedzy z ośrodków naukowych do gospodarki. Te obszary są mi bliskie i mam nadzieję, że będą również przedmiotem pracy sekcji nauki i innowacji.

Prezydent Duda tłumaczył, że rada ma służyć mu pomocą w tych kwestiach, w których sam nie czuje się ekspertem. Dlatego potrzebuje specjalistów, doradców i fachowców, z którymi będzie mógł pracować, radzić się i wysłuchiwać ich opinii. - I rozważać, które rozwiązanie już na własną odpowiedzialność wdrażać, a z którym dyskutować. Państwo takimi właśnie ekspertami jesteście – mówił do członków Narodowej Rady Rozwoju prezydent Duda.

Listę wszystkich członków rady można znaleźć tutaj.

Prof. Maciej Chorowski jest kierownikiem Katedry Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej, a wcześniej dziekanem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr i prezesem Wrocławskiego Parku Technologicznego. Uczestniczył m.in. w pracach badawczo-rozwojowych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a następnie w projektowaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (and. LHC) - największego na świecie akceleratora cząsteczek. Jest reprezentantem polskiego przemysłu w CERN (ang. Industrial Liaison Officer) oraz inicjatorem transferu technologii wykonywania elementów detektorów gazowych z CERN do przemysłu polskiego. Uczestniczy w pracach projektowych reaktora termonuklearnego ITER w Cadarache. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego i nowych technologii w energetyce.
lucy