TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W hołdzie lwowskim profesorom

Data: 05.07.2013 Kategoria: historia

 
Kwiaty, znicze, patriotyczne pieśni, chwila zadumy i modlitwy – tak Wrocław uczcił pamięć profesorów lwowskich, rozstrzelanych 4 lipca 1941 roku. Dziś mija 72 rocznica mordu na Wzgórzach Wuleckich.

Pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej zebrali się w czwartek przedstawiciele władz rządowych, regionalnych i miejskich, delegacje wrocławskich uczelni, szkół, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych i członkowie rodzin pomordowanych.


Profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej: - Spotykamy się w szczególnym czasie i miejscu. 4 lipca 1941 roku na zawsze zostanie w naszej pamięci. W tym dniu zginęli polscy profesorowie lwowscy. Wczoraj, razem z rektorem Politechniki Lwowskiej i rektorami innych lwowskich uczelni, składaliśmy kwiaty na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Zapalając biało-czerwone znicze, zastanawialiśmy się, dlaczego musieli zginąć? Może dlatego, że byli Polakami, profesorami i intelektualistami. Kiedy zniszczy się elity, zniszczy się naród. W akademickim Wrocławiu czcimy ich pamięć.

Wojewoda dolnośląski Marek Skorupa: - Dzisiaj możemy otwarcie mówić o tej strasznej zbrodni. Nieprzypadkowo najeźdźcy uderzyli właśnie w polską inteligencję. To wielki cios dla narodu. Dlatego dzisiaj powinniśmy chronić inteligencję, wspierać ją, bo ona jest naszym przewodnikiem we współczesnym świecie i jest podstawą siły Polski.

Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty. Wiązankę pieśni patriotycznych zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni, ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, profesor Kazimierz Bartel, premier RP,  rektor Politechniki Lwowskiej profesor Kasper Weigel, twórca polskiej stomatologii profesor Antoni Cieszyński oraz Tadeusz Boy-Żeleński.

Małgorzata Jurkiewicz

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję