W rocznicę mordu na Wzgórzach Wuleckich

Data: 02.07.2013 Kategoria: historia

4 lipca mija 72. rocznica zamordowania profesorów lwowskich i ich rodzin na Wzgórzach Wuleckich. Upamiętniając to wydarzenie pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich złożone zostaną kwiaty

0DVRXPBwBfwctBkRo,pomnik_profesorow.jpg

4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Medycyny Weterynaryjnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Akademii Handlu Zagranicznego. Zginęli m.in. rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza profesor Roman Longchamps de Berier, Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz, pisarz i tłumacz, twórca polskiej stomatologii profesor Antoni Cieszyński oraz profesor Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej. Zamordowano również docentów wyższych uczelni Lwowa oraz członków rodzin (razem 45 osób).

W czwartek, w 72. rocznicę mordu, pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich w kampusie PWr złożone zostaną kwiaty (godz. 10). Wcześniej (o godz. 9) odprawiona zostanie msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa  przy pl. Grunwaldzkim 3.
Maria Lewowska

Na zdjęciu: Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich (fot. Krzysztof Mazur)