TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Zagajewski - Elektryk, który łączył miasta na „L”

Data: 01.03.2013 Kategoria: historia

Polskie Towarzystwo Elektroniki Teoretycznej i Stosowanej poświęca kolejne lata pamięci wybitnych uczonych elektryków i elektroników. Wiążą się one najczęściej ze stuleciem urodzin słynnych naukowców, a mają przypominać o ich niebanalnych dokonaniach i osiągnięciach

Decyzją Zarządu Głównego PTETiS rok 2012 proklamowano Rokiem Profesora Tadeusza Zagajewskiego – pioniera radiotechniki i telekomunikacji.

Prof. Tadeusz Zagajewski w 1930 r. rozpoczął studia na Oddziale Elektrotechnicznym Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej. Pięć lat później uzyskał dyplom inżyniera elektryka z wynikiem bardzo dobrym, a zaraz potem odbył dwuletnią służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W 1936 r. znalazł zatrudnienie w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych w Warszawie, gdzie skonstruował serię krótkofalowych nadajników radiokomunikacyjnych. We wrześniu 1939 r. powrócił do Lwowa i podjął pracę w Instytucie Politechnicznym. Jako asystent w Katedrze Radiotechniki prowadził ćwiczenia tablicowe i laboratoryjne oraz wykłady z urządzeń radionadawczych.

Kiedy w 1941 r. Niemcy zajęli Lwow i zamknęli uczelnie, inż. Zagajewski zatrudnił się w Parowozowni Lwów--Wschód. Wykorzystując umiejętności konstruktorskie, naprawiał tam nadajniki radiowe dla Armii Krajowej. W eseju pt. 619 słów o moim ojcu Adam Zagajewski wspomina: szedł przez miasto z nadajnikiem radiowym w teczce, mijając co chwilę niemieckie patrole… dzięki temu miasta na „L” mogły ze sobą rozmawiać, Lwów łączył się z Londynem. Po zdobyciu Lwowa przez Sowietów i ponownym uruchomieniu Lwowskiego Instytutu Politechnicznego w 1944 r. inż. Zagajewski został docentem w Katedrze Radiotechniki.

Kto wie, czy gdyby nie nagła choroba kilkumiesięcznego syna Adasia, która w 1945 r., w drodze do Wrocławia, zmusiła rodzinę profesora do opuszczenia pociągu w Gliwicach, uczony nie związałby swojego naukowego życia z Politechniką Wrocławską. Został jednak na Śląsku, gdzie wziął udział w tworzeniu Politechniki Śląskiej – jako adiunkt na Wydziale Elektrycznym. Dzięki umiejętności podejmowania pracy w każdych, nieraz bardzo trudnych warunkach i wielkim zdolnościom organizacyjnym utworzył tam laboratorium radiotechniczne z materiałów i urządzeń poniemieckich, darów przemysłu i UNRRA oraz sprzętu nabytego od przybyłych ze Lwowa pracowników Zakładu inż. E. Romera.

0DVRXPBwBfwctBkRo,tadeusz_zagajewski.jpg

Jesienią 1946 r. obronił na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej pracę doktorską pt. Wpływ nieliniowych elementów obwodu na stabilizację częstotliwości generatorów samowzbudnych. Rok później został zastępcą profesora i kierownikiem Katedry Radiotechniki na Wydz. Elektrycznym. W 1951 r. dr Tadeusz Zagajewski awansował na kontraktowego profesora nadzwyczajnego Katedry Radiotechniki. W latach 1947-1953, kiedy prowadził wykłady i ćwiczenia z miernictwa radiotechnicznego, lamp elektronowych, urządzeń radionadawczych, urządzeń zasilających i radiotechniki, prof. Zagajewski nawiązał kontakty z przemysłem hutniczym, chemicznym i energetyką. Jego zespół wykonał wiele nowatorskich prac badawczych i stosowanych, dotyczących m.in.: zastosowań przemysłowych elektroniki, technologii i zastosowania grzejnictwa indukcyjnego, opracowania metod aparatury pomiarowej i sterowniczej obrabiarek, badań nieniszczących materiałów metodami ultradźwiękowymi i elektromagnetycznymi. Wspólnie z Instytutem Odlewnictwa opracowano i wdrożono do produkcji przyrząd analogowy Cristalgraf i jego wersję mikroprocesorową do szybkiego określania składu chemicznego i wytrzymałości stopów żelaza i metali niezależnych.

Kolejne lata to awans na stanowisko dziekana Wydziału Elektrycznego (1955/1956) oraz prorektora PŚ ds. nauki (1956-1959). W październiku1961 r. na Wydziale Elektrycznym powołano Oddział Automatyki, a profesor został jego kierownikiem. W tym czasie uczestniczył także w pracach Zespołu Automatyki, który w dwa lata przygotował podstawowe założenia organizacyjne i plan studiów samodzielnego Wydz. Automatyki. Powołano go w lutym 1964 r., a na pierwszym posiedzeniu Rady Wydziału na dziekana wybrano prof. Zagajewskiego.

Kiedy w marcu 1968 r. władze zdjęły z afisza inscenizację „Dziadów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, a fala protestów młodzieży akademickiej zalała Polskę, prof. Zagajewski stanął po ich stronie. Na wiecu zwołanym przez władze uczelni po demonstracji w Gliwicach, brutalnie spacyfikowanej przez milicję, jako jedyny wystąpił w obronie studentów. Do dziś wielu z jego wychowanków ze wzruszeniem wspomina ten gest i postawę. Nie doceniły ich władze PŚ, pod których naciskiem musiał zrezygnować z funkcji dziekana i kierownika katedry.

Z jego inicjatywy w 1974 r. powołano Instytut Elektroniki, którym kierował do przejścia na emeryturę w 1983 r.
Prof. Tadeusz Zagajewski był promotorem 15 rozpraw doktorskich i opiekunem prac dyplomowych ponad 200 magistrów i  inżynierów. Jego dorobek publikacyjny to ok. 70 prac opublikowanych w czasopismach naukowych i technicznych oraz książki i podręczniki, na których wychowało się kilka pokoleń studentów i inżynierów elektroników.

W 1960 r. został członkiem korespondentem, a w 1976 r. członkiem rzeczywistym PAN. Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich wstąpił jeszcze w trakcie studiów we Lwowie w 1932 r. Współtworzył Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej i przewodził jego zarządowi głównemu w latach 1973-1976.
Otrzymał Złotą Odznakę Honorową SEP, Medal im. prof. Stanisława Fryzego oraz wiele innych nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medal KEN. W uznaniu jego wielkich zasług dla rozwoju nauki polskiej i Politechniki Śląskiej senat tej uczelni nadał mu w 1992 r. tytuł doktora honoris causa.
oprac. Joanna Pająk


Zdjęcie: archiwum

Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej powstało w 1961 r. Dziś zrzesza ponad 800 członków, którzy zajmują się organizacją krajowych i zagranicznych konferencji, sympozjów, warsztatów, konkursów naukowych dla młodych naukowców. Towarzystwo prowadzi również działalność wydawniczą i promuje osiągnięcia z dziedziny elektrotechniki i elektroniki. Jednym z jego założycieli był prof. Tadeusz Zagajewski.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję