Licealiści z Oleśnicy na zajęciach w naszych laboratoriach chemicznych

Data: 07.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

30-osobowa grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy uczestniczy w specjalnych ćwiczeniach laboratoryjnych organizowanych przez Wydział Chemiczny PWr

lab_chemiczne_lo_olesnica1.jpgSą to uczniowie klas drugich i trzecich, którzy biorą udział w projekcie edukacyjnym dla zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z chemii. Koordynatorką zajęć na uczelni jest dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska. – Przygotowaliśmy dla uczniów warsztaty obejmujące podstawowe techniki laboratoryjne, jak synteza, destylacja czy ekstrakcja – wyjaśnia dr Wojaczyńska. – Przede wszystkim chcemy jednak pokazać, że chemia bywa groźna, ale jest przede wszystkim pożyteczna i ciekawa. Uczniowie sami przeprowadzają proste doświadczenia chemiczne, syntezując m.in. aspirynę czy pachnące estry.

– Dla mnie to jest dużo ciekawsze niż uczyć się wszystkiego z książek – uważa Kamil z drugiej klasy, który myśli o studiach związanych z biochemią. – Na co dzień nie mamy możliwości samodzielnie robić eksperymentów w laboratorium – mówi uczeń. – Co innego zobaczyć opis doświadczenia w podręczniku, a co innego przeprowadzić je w całości samemu – dodaje jego koleżanka Wiktoria.

Licealiści uczą się w różnych klasach, jednak łączy ich wspólna pasja do nauki. Zostali wybrani do udziału w zajęciach przez ich nauczycielkę Magdalenę Ciurę. Kurs na PWr  podzielono na dwa etapy, od 6 do 9 września i potem od 14 do 16 września. – Niestety, będziemy musieli nadrobić materiał, który opuszczamy  w szkole przyjeżdżając tutaj, ale i tak warto – ocenia Zuza z Oleśnicy. Cieszy się, że ma okazję zobaczyć, jak wygląda uczelnia i przez chwilę poczuć się jak studentka Politechniki Wrocławskiej.

– Bardzo lubię pracować z młodzieżą, szczególnie taką, która naprawdę jest zainteresowana chemią i chce się uczyć – mówi dr Wojaczyńska. Podkreśla, że szkoła sama zgłosiła się do niej z prośbą o zorganizowanie wizyty w naszym laboratorium. W prowadzeniu zajęć pomagają jej współpracownicy – dr hab. inż. Tomasz Olszewski i doktoranci Karolina Kamińska oraz Jakub Iwanejko. – Na początek pokazywaliśmy, jak posługiwać się sprzętem szklanym, jak używać przyrządów laboratoryjnych, ale później uczniowie już sami robili proste doświadczenia – opowiada Jakub Iwanejko.

Wydział Chemiczny PWr prowadzi szereg działań edukujących skierowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Studenci i doktoranci angażują się także w projekty popularnonaukowe takie jak Dolnośląski Festiwal Nauki czy otwarte pokazy eksperymentów naukowych.

ISZ