TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jubileusz 95-lecia prof. Zdzisława Samsonowicza

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jubileusz 95-lecia będzie obchodził w środę, 23 maja, prof. Zdzisław Samsonowicz. Profesor był jednym z pierwszych studentów Politechniki Wrocławskiej, a następnie - przez 60 lat - pracownikiem uczelni. Uroczystość z okazji urodzin profesora rozpocznie się o godz. 11.00 w auli PWr (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27)

Podczas uroczystości prof. Zdzisław Samsonowicz otrzyma tytuł Profesora honorowego Politechniki Wrocławskiej, a laudację na jego cześć wygłosi prof. Roman Wrona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2010 r. uczelnia ta przyznała prof. Samsonowiczowi tytuł doktora honoris causa za zasługi dla rozwoju polskiej i światowej nauki oraz przemysłu odlewniczego.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano także XVIII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną Zapewnienie jakości w odlewnictwie i spawalnictwie 2018. Spotkanie odbędzie się 23-25 maja w Trzebnicy. Patronat nad wydarzeniem objął prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

***

prof_Zdzisław_Samsonowicz

Prof. Zdzisław Samsonowicz do Wrocławia przyjechał w maju 1945 r., a już kilka tygodni później zakładał Straż Akademicką Politechniki Wrocławskiej, która zabezpieczała mienie i odbudowywała kampus z powojennych zniszczeń. Na PWr przeszedł wszystkie szczeble kariery pracownika naukowo-dydaktycznego: od asystenta do profesora zwyczajnego (tytuł ten otrzymał w 1986 r). Pełnił też funkcję m.in. prodziekana Wydziału Mechanicznego, kierownika Zakładu Mechanizacji i Automatyzacji Odlewnictwa oraz kierownika Katedry Odlewnictwa.

Stworzył dwie szkoły naukowe: Mechanizacji i Automatyzacji Odlewnictwa oraz Doskonalenia Metod Badawczych Materiałów Formierskich. Dzięki jego staraniom ministerstwo edukacji utworzyło kierunek Automatyka i robotyka, a do programów nauczania wydziałów mechanicznych wprowadzony został przedmiot Automatyzacja procesów produkcyjnych.

Profesor brał udział w pracach nad sztucznym sercem, prowadzonych przez wrocławską Klinikę Kardiochirurgii Akademii Medycznej pod kierownictwem prof. Wiktora Brossa, za co otrzymał wyróżnienie dla jednego z trzech wybitnych perfuzjonistów w Europie.

Odznaczony m.in. tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Zasłużony dla Politechniki Wrocławskiej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, tytułem Lew Politechniki Wrocławskiej.

Mój drugi dom - wspomnienia prof. Zdzisława Samsonowicza - film

Rozmowy z prof. Zdzisławem Samsonowiczem: Będziecie tu mieli tylko tak, jak sobie sami urządzicie oraz Politechnika Wrocławska to mój drugi dom

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję