TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jeśli patent, to z Politechniki Wrocławskiej

Data: 19.06.2018 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 100 zgłoszeń nowych wynalazków i wzorów użytkowych oraz 120 uzyskanych patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe – Politechnika Wrocławska po raz kolejny znalazła się czołówce szkół wyższych pod względem liczby patentów. Raport za rok 2017 opublikował Urząd Patentowy RP

Nasza uczelnia jest  na pierwszym miejscu w liczbie przyznanych patentów i praw ochronnych oraz na trzecim miejscu pod względem liczby zgłoszeń – za Politechniką Lubelską i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

Wśród wynalazków naszych naukowców, które zostały nagrodzone na międzynarodowych targach i wystawach, znalazły się m.in. konstrukcje opracowane przez prof. Wiesława Fiebiga z Wydziału Mechanicznego:

  • Rekuperacja energii w pojazdach za pomocą turbinowych generatorów prądu wykorzystujących opływ powietrza – złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach oraz brązowy medal Międzynarodowych Warszawskich Wystawy Wynalazków IWIS 2017.
  • Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego w układach napędowych maszyn udarowych - srebrny medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach, złoty medal Międzynarodowych Warszawskich Wystawy Wynalazków IWIS 2017 oraz złoty medal Międzynarodowych Targów Ideas-Inventions-New-Products IENA 2017 w Norynberdze.
  • Pompa łopatkowa ze zintegrowanym mechatronicznym napędem elektrycznym – srebrny medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach oraz złoty medal Międzynarodowych Warszawskich Wystawy Wynalazków IWIS 2017.

W sumie w latach 2008-17 naukowcy z Politechniki  Wrocławskiej otrzymali najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe – 1232. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie z 798 patentami i prawami ochronnymi, a na trzecim Politechnika Łódzka z 629.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję