TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

INTARG 2018: Dziesięć medali dla naszych naukowców

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pięć złotych medali, dwa srebrne i trzy brązowe to dorobek naszych naukowców podczas 11. edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018, które odbyły się w Katowicach

Złotymi medalami nagrodzono trzy projekty z Wydziału Chemicznego:

  • „Nowe środki antystatyczne pozyskiwane z roślinnych surowców naturalnych” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis;
  • „Nowe naturalne surfaktanty - bezpieczne i skuteczne środki ochrony drewna” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis;
  • „Ciecze jonowe z komponentem farmakologicznym: kierunek do uzyskania nowych bioproduktów” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis, prof. Jolanty Bryjak, Zofii Hrydziuszko i Urszuli Świerczek.

oraz po jednym z Wydziału Mechanicznego: „Wykorzystanie rezonansu w maszynach udarowych” autorstwa prof. Wiesława Fiebiga (Wydział Mechaniczny), oraz Budownictwa Lądowego i Wodnego: „Wiertło koronowe do wykonywania odwiertów w betonie” prof. Jerzego Hoły i dr. Łukasza Sadowskiego (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego).

Srebrnymi medalami nagrodzono następujące rozwiązania:

  • „Platforma jezdna urządzenia do badania morfologii płaskich powierzchni, zwłaszcza betonowych”, której autorami byli: Zbigniew Żelazny, dr inż. Łukasz Sadowski, Mateusz Kupczyk, Sławomir Czarnecki, prof. Jerzy Hoła, prof. Piotr Wrzecioniarz - interdyscyplinarny projekt Wydziału Mechanicznego i Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego;
  • „Naturalne związki antyoksydacyjne wytwarzane z roślin leczniczych” prof. Romana Gancarza, dr inż. Izabeli Pawlaczyk-Graji i Haliny Kleszczyńskiej z Wydziału Chemicznego

Brązowym medalem nagrodzono trzy projekty z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego: „Bezkontaktowa kontrola jakości płyt w ruchu z zastosowaniem ultradźwiękowych fal Lamba” dr. inż. Krzysztofa Schabowicza, „Innowacyjny zderzak hydrauliczny” dr. inż. Andrzeja Kolonki i „Środek do wykonywania powłok na bazie żywicy epoksydowej oraz jego zastosowanie” dr. inż. Łukasza Sadowskiego i Agnieszki Chowaniec.

Ponadto specjalną nagrodę Prezesa Urzędu Patentowego RP Alicji Adamczak przyznano dr Joannie Feder-Kubis (za „Nowe naturalne surfaktanty - bezpieczne i skuteczne środki ochrony drewna” oraz prof. Wiesławowi Fiebigowi (za „Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego w układach napędowych maszyn udarowych”).

Dodatkowo World Invention Intellectual Property Associations WIIPA doceniło projekt z Wydziału Chemicznego „Ciecze jonowe z komponentem farmakologicznym: kierunek do uzyskania nowych bioproduktów” autorstwa dr inż. Joanny Feder-Kubis, prof. Jolanty Bryjak, Zofii Hrydziuszko i Urszuli Świerczek.

Dwójka Liderów Innowacji z PWr

W trakcie targów rozstrzygnięto także XVI edycję Konkursu Lider Innowacji 2018 pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Jarosława Gowina. Specjalnie powołana kapituła przyznała wybranym naukowcom tytuł Lidera Innowacji za szczególne zasługi w dziedzinie wynalazczości osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do rozwoju wynalazczości, wdrożeń oraz promocji wynalazków, innowacji i wynalazczości w kraju i na świecie.

W kategorii „Kobieta Wynalazca” zwyciężyła dr Joanna Feder-Kubis z Wydziału Chemicznego. Została ona nagrodzona za „działalność naukową o istotnym znaczeniu nie tylko dla rozwoju nauki, ale również innowacyjnej gospodarki, której owocem są liczne polskie i europejskie patenty i wnioski patentowe, a także wiele nagród uzyskanych zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej”. Dr Feder-Kubis doceniono także za interdyscyplinarny charakter prac naukowych w zakresie praktycznego wykorzystania związków organicznych w różnych obszarach gospodarki: chemii i technologii organicznej, biologii, biotechnologii, rolnictwa, ochrony środowiska oraz medycyny.

W kategorii „Technologia” kapituła doceniła prof. Wiesława Fiebiga z Wydziału Mechanicznego. Nasz naukowiec został uhonorowany za rozwiązanie pod tytułem „Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego do napędu maszyn udarowych”, nagrodzone licznymi międzynarodowymi medalami i wyróżnieniami, przyczyniające do uzyskania wielu korzyści, a zwłaszcza do zmniejszenia zużycia energii w układzie napędowym tego typu maszyn.

INTARG to prestiżowe targi innowacyjności organizowane od kilku lat w Polsce. Ich organizatorzy chcą ułatwić współpracę wystawców z przemysłem i w ten sposób wpierać realizację wdrożeń i komercjalizacji projektów naukowo-badawczych i produktów innowacyjnych. W tegorocznych targach wzięli udział reprezentanci świata nauki, przemysłu, jednostek samorządowych oraz uczniowie szkół średnich i studenci z całego świata.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję