TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Granty dla badaczy, szansa dla doktorantów

Zdjęcie prof. Leszka_Latki

Niemal 2 mln złotych na swoje projekty otrzymało troje naukowców PWr. Ich badania doceniło Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Preludium Bis. Finansowanie pozwoli m.in. na zatrudnienie i przyznanie stypendium doktorantom, którzy wezmą udział w realizacji badań w ramach swojej pracy dyplomowej.

W czwartej edycji konkursu Preludium Bis o finansowanie starało się 248 naukowców. Granty o łącznej wartości ponad 34,7 milionów złotych otrzymało 58 wnioskodawców.

Zespół badawczy w tym konkursie NCN składa się wyłącznie z dwóch osób - promotora, który jest kierownikiem projektu i doktoranta. Przyznany budżet kierownicy projektu mogą przeznaczyć na badania, koszty stypendium doktoranckiego oraz koszty pośrednie. Na osoby, które dołączą do projektów trójki naszych naukowców, czeka także wyjazd na zagraniczny staż badawczy finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Laureatami czwartej edycji konkursu Preludium Bis z PWr zostali:

newsletter

Na styku inżynierii mechanicznej, materiałowej i chemicznej

Projekt prof. Leszka Łatki dotyczy możliwości wytwarzania powłok fotokatalitycznych, umożliwiających m.in. efekt samooczyszczenia pod wpływem światła słonecznego.

– Efekt fotokatalityczny jest znany już od 50 lat, jednak badania nad tym niezwykłym zjawiskiem trwają nadal – mówi naukowiec z Wydziału Mechanicznego, który w swoim projekcie zaproponował zastosowanie tzw. hybrydowej metody natryskiwania plazmowego. Materiał jest tutaj podawany w dwóch różnych formach. Ma to umożliwić uzyskanie powłok o zwiększonej aktywności fotokatalitycznej, zwłaszcza w warunkach światła widzialnego.

Dzięki projektowi prof. Łatki możliwe będzie wyjaśnienie pewnych mechanizmów, zarówno procesowych (związanych z technologią nanoszenia powłok), jak również uzupełnienie wiedzy z dziedziny samej fotokatalizy.

- Jestem przekonany, że uzyskane wyniki mogą stać się impulsem do bardziej przemysłowego podejścia w tej dziedzinie, upowszechniając zastosowanie fotokatalizy jako stosunkowo taniej i przyjaznej środowisku metody utylizacji zanieczyszczeń – mówi prof. Łatka.

Nośnik leków na ratunek chorobom jamy ustnej

Z kolei prof. Anna Trusek z Wydziału Chemicznego zajmie się badaniami z zakresu leczenia chorób przyzębia. Tylko w Polsce (według badań epidemiologicznych) z tego typu schorzeniami o różnym stopniu zaawansowania boryka się aż 99% dorosłych, 75% 12-latków oraz 50% 7-latków.

Jedną ze standardowo stosowanych metod leczenia tych chorób jest farmakoterapia. Antybiotyk zaburza jednak całą mikroflorę organizmu, a tylko nieznaczna część jego masy trafia do miejsca zmienionego chorobowo. Dzięki badaniom prof. Trusek ma zostać opracowany trójfazowy nośnik leków, który będzie mógł efektywnie miejscowo dostarczać antybiotyk w relatywnie długim czasie, i to bez działania ogólnoustrojowego.

Projekt badaczki z W3 zakłada m. in. dobór odpowiednich substancji, analizę uwalniania zaprojektowanych leków w warunkach panujących w jamie ustnej oraz wykluczenie cytotoksyczności wytworzonego nośnika.

oprac. ach, na podstawie materiałów PWr oraz NCN

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję