TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gala finałowa Akademii Wynalazców Boscha na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt niezależnego systemu napędowego do wspomagania wózka dziecięcego zwyciężył w konkursie Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Jego autorami są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 25 we Wrocławiu

final_akademii_wynalazcow_im_roberta_boscha_1.jpgAkademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program przygotowywany przez firmę Bosch, a Politechnika Wrocławska włączyła się w jego realizację już po raz ósmy. Akademia ma na celu rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania przedmiotami ścisłymi i zachęcenie ich do kreatywnego myślenia.

– Kiedy 8 lat temu firma Bosch zwróciła się do nas z prośbą o współprace przy organizacji tego wydarzenia, nie spodziewałem się będzie to dla mnie tak ciekawe przeżycie. Za każdym razem mam olbrzymią frajdę ze spotkania młodych ludzi, którzy generują pomysły pomagające rozwiązywać nasze codzienne problemy. Pogłębiajcie dalej swoje zainteresowania, a w przyszłości zapraszamy na Politechnikę Wrocławską – mówił podczas gali dr Tadeusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego, koordynator projektu na PWr.

Akademia Wynalazców składała się z kilku etapów. W pierwszym odbywały są wykłady i warsztaty organizowane we współpracy z pięcioma kołami naukowymi działającymi na naszej uczelni: Spectre, PIRM, OSN, KoNaR i Rapid Troppers. Uczestnicy zajęć mogli m.in. zaprojektować inteligentne miasto, elektryczny motocykl czy samodzielnie uzyskać energię odnawialną.

W drugim etapie, na bazie zdobytej wiedzy, zadaniem uczniów było samodzielne przygotowanie wynalazku – prototypu urządzenia, które będzie miało zastosowanie w praktyce. Dziewięć najlepszych prac przeszło do finału, a zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się w Strefie Kultury Studenckiej PWr.

Wózek ułatwiający spacery

final_akademii_wynalazcow_im_roberta_boscha_7.jpgZa najlepszy wynalazek jury uznało projekt niezależnego systemu napędowego do wspomagania wózka dziecięcego, który stworzyli Alicja Huk, Oliwia Franiszyn i Hugo Sadłowski ze Szkoły Podstawowej nr 25 we Wrocławiu. Ich opiekunką przy realizacji urządzenia była Dorota Studencka.

– Dzięki zastosowaniu dwóch silników elektrycznych cały system ułatwia nam spacerowanie. Sterowanie jest bardzo proste, wystarczy wybrać moc z jaką mają działać silniki, nacisnąć przycisk i wózek zaczyna się poruszać. Bardzo ułatwia to np. wchodzenie pod różnego rodzaju podjazdy i górki. Instalacja jest przy tym ekologiczna, bowiem silniki elektryczne nie produkują żadnych zanieczyszczeń – tłumaczył Hugo Sadłowski.

Silniki zapewniają odpowiednią moc, by dostosować prędkość wózka do tempa marszu. Urządzenie jest także bezpieczne, bowiem silniki wyłączają się automatycznie, gdy zdejmiemy palec z przycisku startowego. Nagrodą dla zwycięzców konkursu był sprzęt elektroniczny, a szkoła otrzymała bon o wartości 5 tys. zł na wyposażenie pracowni technicznej.

Drugie miejsce zajął projekt „Safe Window”, urządzenia do automatycznego zamykania okna ze względu na silne zanieczyszczenie powietrza. Jego autorami są Martyna Kostrzewa, Klaudia Malina i Szymon Karaban z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince.

Trzecie miejsce przypadło Sonii Chorębale, Nikoli Mieszczak i Monice Błażewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu za wynalazek o nazwie „Magnetocool”, czyli kulom ortopedycznym wyposażonym w magnes ułatwiający ich dokładanie. 

final_akademii_wynalazcow_im_roberta_boscha_5.jpgWyróżnienie dla uczniów ZSA PWr

Jury przyznało także nagrodę specjalną za najlepiej wykonany prototyp. Trafiła ona do rąk uczniów z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej – Michała Bernackiego-Jonsona, Wiktora Kozłowskiego i Piotra Lisa. Zbudowali oni osuszacz do parasoli. Urządzenie uruchamia się automatycznie po włożeniu do niego parasola i przy pomocy ogrzanego powietrza w kilka chwil go suszy. Przy budowie młodzi konstruktorzy wykorzystali m.in. dmuchawę do liści.

W tym roku w konkursie wzięło udział blisko 900 uczniów z 75 szkół.

Akademia Wynalazców została powołana przez firmę Bosch Polska w 2011 roku i odbywa się równolegle w Warszawie i Wrocławiu. Parterami merytorycznymi programu są dwie czołowe polskie uczelnie techniczne - Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Więcej o projekcie na stronie internetowej Akademii.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję