TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Andrzej Poniewierka nagrodzony za realizację projektu Bulwaru Politechniki Wrocławskiej

Data: 08.11.2016 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Kapituła Nagrody imienia Jerzego Regulskiego postanowiła docenić doktora Andrzeja Poniewierkę za realizację projektu architektoniczno-urbanistycznego Bulwaru Politechniki Wrocławskiej. Architekt został uhonorowany nagrodą główną za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego w kategorii „realizacja dzieła”

Nagrody im. Jerzego Regulskiego wręczono po raz pierwszy. Wyróżnienie ustanowiły wspólnie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Urbanistów Polskich. W ten sposób chcą wyrazić uznanie dla wybitnych osiągnięć w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: „idea”, „realizacja dzieła”, „wiedza i upowszechnianie” oraz „aktywność obywatelska”.

Patron nagrody, prof. Jerzy Regulski był inicjatorem i liderem odbudowy w Polsce samorządów lokalnych, przygotowywał reformę samorządową, a od 1990 r. wprowadzał ją w życie jako pełnomocnik rządu. Był też jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Profesor ukończył Wydział Inżynierii Politechniki Warszawskiej, a następnie uzyskał stopień doktora i doktora habilitowanego na Wydziale Architektury tej uczelni. Wiele lat pracy naukowej na wyższych uczelniach Warszawy i Łodzi oraz w Polskiej Akademii Nauk poświęcił problemom gospodarki przestrzennej. Prowadził także międzynarodowe badania porównawcze, poszukując najlepszych dla Polski rozwiązań. Był aktywnym członkiem i wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Nagrody jego imienia wręczono w Warszawie podczas XI Kongresu Obywatelskiego. W kategorii „realizacja dzieła” kapituła postanowiła uhonorować dr. Andrzeja Poniewierkę za realizację projektu architektoniczno-urbanistycznego Bulwaru Politechniki Wrocławskiej.

bulwar_se1_rt.jpgInwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2015 r., a oficjalne otwarcie bulwaru nastąpiło w maju 2016 r. podczas międzynarodowych regat wioślarskich Ora River Cup. Projekt objął modernizację i zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego znajdującego się wzdłuż Odry przy kampusie Politechniki Wrocławskiej. Promenada zapewnia dziś dostęp do rzeki studentom i pracownikom uczelni, ale także jest otwarta dla mieszkańców miasta i turystów. Brzeg został zagospodarowany tak, by umożliwić łatwe cumowanie małych jednostek. W ramach inwestycji powstały też utwardzone ścieżki, nowe pomosty, dwa boiska do siatkówki plażowej i plaża. Zainstalowano również nowe oświetlenie, ławki i stojaki na rowery. Modernizacja objęła także plac dla wioślarzy, wraz ze znajdującymi się tuż obok betonowymi schodami z zamontowanym trapem i platformą dla osób niepełnosprawnych.

bulwar_otwarcie2016.jpgJak podkreśla dr Poniewierka, jego projekt wpisuje się w realizowany w ostatnich latach we Wrocławiu program koncentracji życia miejskiego wzdłuż nabrzeża Odry. Zmierza on do osiągnięcia celu rozwoju miasta, jakim jest tzw. „powrót do rzeki”. – Od bardzo wielu lat chciałem zająć się przebudową nabrzeża Politechniki Wrocławskiej, bo nasza uczelnia jest w sposób szczególny związana z Odrą – opowiada autor projektu. – Myślałem o tym jako wioślarz korzystający z rzeki i jako organizator studenckich warsztatów dotyczących nabrzeża. Dlatego cieszę się, że mogłem podjąć się tego zadania, a jeszcze bardziej cieszy mnie to, że założenia projektu udało się zrealizować. Na Bulwarze Politechniki Wrocławskiej kwitnie dziś życie, ludzie spędzają tam wolny czas, odpoczywają i biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Marzy mi się jeszcze uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego zorganizowane na bulwarze. To byłaby z pewnością wyjątkowa uroczystość  – mówi dr Poniewierka.

W realizacji projektu uczestniczyli także architekt Witold Śliwa wraz z zespołem pracowni Podobalab, konstruktor dr hab. Romuald Tarczewski, projektant zieleni Maciej Dwojak, inżynierowie Ryszard Kot i Dariusz Sawicki z firmy TNS Projekt oraz inżynier Anita Fokczyńska. Projekt został zrealizowany przez firmę Part-M.

Dr Andrzej Poniewierka pracuje w Zakładzie Urbanistyki na Wydziale Architektury PWr i od 1993 r. prowadzi biuro architektoniczne KMP we Wrocławiu. Jest absolwentem naszej uczelni. W 1979 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Jest byłym prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Architektury PWr i przewodniczącym Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Obecnie jest członkiem rady krajowej Izby Architektów RP.

Do konkursu o Nagrodę im. Jerzego Regulskiego zgłoszono 25 kandydatów. W kategorii „idea” kapituła przyznała nagrodę projektowi „Trakt Praski, czyli pieszo-rowerowy szlak pomiędzy warszawskim Powiślem oraz Pragą” autorstwa Małgorzaty Dembowskiej. W kategorii „wiedza i upowszechnianie” doceniono „Anty-bezradnik przestrzenny. Prawo do miasta w działaniu” opracowany przez Lecha Merglera, Kacpra Pobłockiego i Macieja Wudarskiego. Natomiast w kategorii „Aktywność obywatelska” nagrodę otrzymały dzieła: „Temat: Rzeka. Przywracamy Łynę Olsztynowi” i „Czarno na białym. Ujawniamy to, czego nie chcą pokazywać olsztyńscy samorządowcy” autorstwa Forum Rozwoju Olsztyna.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję