Popularyzator Nauki 2017: wyróżnienie dla naszej doktorantki

Data: 16.01.2018 Kategoria: popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Marta Szmigiel, doktorantka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, została wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki 2017. Wyniki 13. edycji konkursu ogłoszono podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Laureatami tegorocznej edycji zostali: prof. Tadeusz Wibig (Popularyzator Nauki 2017), dr hab. Andrzej Katunin (kategoria Naukowiec), Jan Świerkowski (kategoria Animator), portal Nauka o Klimacie (kategoria Zespół), program Astronarium (kategoria Media) oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (kategoria Instytucja).

Jury konkursu postanowiło przyznać także dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do naszej doktorantki. Marta Szmigiel została doceniona za organizowane przez nią warsztaty dla dzieci, na których fizyczka popularyzuje zagadnienie związane z optyką.

Finalistka Popularyzatora Nauki w kategorii Animator prowadzi również, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, wykłady i warsztaty podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Od 2013 roku współorganizuje we wrocławskich przedszkolach akcję badań przesiewowych wzroku dzieci. Dzięki temu rodzice otrzymują informację na temat stanu wzroku swoich dzieci, a uczestniczący w akcji studenci optyki okularowej i optometrii zyskują cenne doświadczenia w badaniu małych pacjentów. Do tej pory we wszystkich edycjach akcji udało się zbadać łącznie 1625 dzieci.

Więcej na temat Marty Szmigiel i jej akcji można przeczytać na portalu Nauka w Polsce.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r. Do tegorocznej, 13. edycji konkursu zgłosiło się 62 kandydatów. W pierwszym etapie głosowania wyłoniono 23 finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowiec ( do finału zakwalifikowano pięć zgłoszeń), Instytucja, Media (po pięć zgłoszeń), Animator oraz Zespół (po cztery zgłoszenia).

W 2010 roku główną nagrodę otrzymała doc. dr Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.