TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Doktorant z W5 z najlepszym referatem sekcji specjalnej na konferencji PEMC 2020

Układy napędowe z silnikami indukcyjnymi, odporne na uszkodzenia czujników prądów fazowych to główny temat referatu, za który Michał Adamczyk, doktorant z Wydziału Elektrycznego PWr otrzymał nagrodę na międzynarodowej konferencji PEMC 2020.

michal_adamczyk.jpg2020 IEEE 19th International Power Electronics and Motion Control Conference (PEMC 2020) to największa i najważniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z energoelektroniką, elektroniką przemysłową i systemami sterowania napędów elektrycznych.

Odbywa się w cyklu dwuletnim od 1970 r., kiedy to po raz pierwszy została zorganizowana w Budapeszcie, jako konferencja o charakterze lokalnym. Jej 19. edycja, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, została zorganizowana w formie zdalnej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach we współpracy z IEEE Industrial Electronics Society oraz IEEE Industry Applications Society.

Uczestniczyli w niej naukowcy z 31 krajów z całego świata, w tym z USA, Japonii, Australii, Kanady, Chin oraz większości krajów Europy. W trakcie 24 równoległych sesji tematycznych, w tym sześciu specjalnych, odbyły się prezentacje 133 referatów. 

Michał Adamczyk z Katedry Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych za swój referat pt. „Current Sensors Fault Detection and Tolerant Control For Induction Motor Drive”, którego współautorem była prof. Teresa Orłowska-Kowalska, otrzymał nagrodę Young Presenter Best Paper Award.

– Poruszyłem w nim temat nowoczesnych układów napędowych z silnikami indukcyjnymi, odpornych na uszkodzenia czujników prądów fazowych – wyjaśnia laureat. – Przedstawiłem zarówno prosty w implementacji algorytm detekcji oraz lokalizacji uszkodzeń. Zaproponowałem także rozwiązanie kompensujące utratę informacji o wartości prądu (niezbędnej do precyzyjnego sterowania silnikiem), zarówno w przypadku uszkodzenia jednego z dwóch czujników, jak i obu, niezależnie od kolejności wystąpienia awarii. Co ważne, rozwiązanie to może być wykorzystane w samochodach elektrycznych, tramwajach, czy układach przemysłowych w celu znacznego zwiększenia bezpieczeństwa ich działania – dodaje. 

W swojej pracy doktorskiej nasz doktorant zajmuje się badaniem wpływu uszkodzeń czujników prądu na działanie układu napędowego z silnikiem indukcyjnym, realizacją obserwatorów zmiennych stanu oraz filtrów Kalmana, poprawą jakości estymacji prądu stojana poprzez adaptację parametrów silnika indukcyjnego oraz badaniem jakości pracy układów napędowych odpornych na uszkodzenia czujników prądu, w strukturze polowo-zorientowanej oraz bezpośredniego sterowania momentem.

zobacz__kierunki_studiow_automatyka_elektronika_elektrotechnika_v2.jpg

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję