TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka PWr otrzyma najnowocześniejszy system biblioteczny na świecie

Data: 29.12.2021 Kategoria: aktualności ogólne

Zdjęcie ilustracyjne budynku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptowało przygotowaną przez Bibliotekę Narodową listę instytucji, w których zostanie wdrożony najnowocześniejszy na świecie system biblioteczny ALMA. W tym gronie – z najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w kraju - znalazła się Biblioteka Politechniki Wrocławskiej.

Nasza biblioteka w grudniu wystartowała w ogłoszonym przez Bibliotekę Narodową konkursie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” na darmowe wdrożenie i utrzymanie systemu ALMA. Według ogłoszonej listy rankingowej znaleźliśmy się na pierwszym miejscu listy zawierającej instytucje zakwalifikowane do otrzymania programu.

Wdrożenie łącznie obejmie 16 dużych bibliotek publicznych i zaliczonych do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej (OSB) oraz 124 publiczne z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.

System na miarę XXI wieku

System ALMA to nowoczesny, darmowy program działający w chmurze. Połączone katalogi pozwalają bibliotekom rozwijać nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom opracowaną według jednolitych zasad informację o zbiorach. Nie ma więc potrzeby instalacji lokalnej systemu, utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa prowadzona będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.

Zdjęcie ilustracyjne

- Ten program umożliwi realizację naszych zadań na najwyższym światowym poziomie – mówi Jędrzej Leśniewski, dyrektor Biblioteki Politechniki Wrocławskiej. – Aktualnie to jeden z najnowocześniejszych na świecie tego typu systemów zarządzania biblioteką i jej zasobami. Nie tylko działa w chmurze, ale też opiera się na procesach, a nie na typie dokumentu. Ponadto pozwala na zunifikowane zarządzanie zasobami – niezależnie od tego, czy mowa o materiałach tradycyjnych, pierwotnie elektronicznych czy już zdigitalizowanych – dodaje Jędrzej Leśniewski.

Wśród instytucji, które używają na co dzień systemu ALMA znajdują się m.in. University of Cambridge, Harvard University, Boston College czy Princeton University Library, a w Polsce Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.

- Warto zaznaczyć, że zasoby biblioteczne PWr będą współkatalogowane z Biblioteką Narodową – mówi Jędrzej Leśniewski. – Oznacza to, że nasze zbiory będą widoczne z poziomu wspólnego katalogu Biblioteki Narodowej oraz innych polskich bibliotek, należących do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej.

Nasza uczelnia w ramach programu otrzyma również darmowy dostęp do wyszukiwarki PRIMO. Oba systemy pojawią się na PWr na przełomie 2022 i 2023 roku.

Wszystkie koszty związane z podłączeniem i utrzymaniem systemu w poniesie Biblioteka Narodowa.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję