Akademia Młodych Odkrywców: rycerze, szyfrowanie i wycieczka geologiczna

Data: 14.10.2016 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad trzystu słuchaczy Akademii Młodych Odkrywców odbierze 18 października indeksy. Przez dziesięć miesięcy dzieci i młodzież będą zgłębiać na Politechnice Wrocławskiej tajniki nauk ścisłych

Akademia Młodych Odkrywców to cykl wykładów i warsztatów popularnonaukowych przeznaczonych dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Tematyka zajęć dotyczy szeroko rozumianych nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i inżynierskich. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w różnych grupach wiekowych.

bsa20161013_07_dzieci.jpgInicjatorką i dyrektorką akademii jest doc. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. – Staramy się, żeby każdego roku program zajęć się nieco zmieniał. Rozszerzamy też naszą działalność o różne nowe projekty  – mówi doc. Hajdusianek. - W ubiegłym roku wystartowaliśmy w ramach AMO z pilotażowym programem „SOS dla maturzysty”, w tym roku planujemy zrobić cykl spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, takie familijne eksperymentowanie – dodaje.

AMO prowadzi działalność w formie: spotkań, wykładów, laboratoriów, seminariów, zajęć warsztatowych, wycieczek, lekcji pokazowych, wyjazdów naukowych, pikników dla dzieci i młodzieży, kursów szkoleniowych itp. – W zeszłym roku wiele frajdy naszym słuchaczom sprawiły wycieczki do kopalni w Złotym Stoku, a także zabawy w terenie w poszukiwaczy pirytów czy łączenie online z badaczką przebywającą na Spitsbergenie – mówi doc. Anna Hajdusianek. Zapowiada, że podczas tegorocznej akademii też będzie się wiele działo. – Planujemy na przykład podróż w czasie do epoki rycerskiej, będziemy się uczyć szyfrowania czy robić doświadczenia chemiczne i fizyczne, a z grupami gimnazjalnymi zwiedzimy politechniczne laboratoria. Szykuje się też wycieczka geologiczna po… gmachu Politechniki Wrocławskiej! Okazuje się, że można tam znaleźć ślady skał magmowych, osadowych i metamorficznych – mówi szefowa AMO.

Doc. Hajdusianek podkreśla, że akademia ma nie tylko stacjonarną edycję, ale też organizuje zajęcia w Jeleniej Górze. Naukowcy z PWr odwiedzają także szkoły w regionie. – Byliśmy już m.in. w Międzylesiu, Zgorzelcu, Strzelinie, Miliczu, Złotoryi czy Wojcieszowie. Staramy się dotrzeć tam, gdzie dzieci mają trudniejszy dostęp do laboratoriów – dodaje dyrektorka AMO.

W tym roku Akademia rozpoczyna już dziewiąty rok działalności. Finansują ją Politechnika Wrocławska i firma Boeing. Nauka w ramach Akademii Młodych Odkrywców jest bezpłatna.

Inauguracja roku rozpocznie się o godzinie 17.30 w auli Politechniki Wrocławskiej. Młodzi odkrywcy nie tylko odbiorą swoje indeksy, ale też wysłuchają energetycznego koncertu Big Bandu Politechniki Wrocławskiej.

ISZ