TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.04.2018 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, popularyzacja nauki, rekrutacja
Wyjątkowy charakter będzie miało zakończenie tegorocznej edycji Studium Talent. W programie wydarzenia, które odbędzie się w najbliższy wtorek, przewidziano nie tylko wręczenie dyplomów dla najlepszych uczniów, ale też świętowanie jubileuszu 30-lecia działalności
„Studium Talent” to bezpłatne zajęcia z matematyki i fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska, które od 1988 roku są organizowane na naszej uczelni. Program edukacyjny powstał z myślą o zdolnej młodzieży, która planuje w przyszłości studiować nauki ścisłe.
- Początkowo był to bardzo kameralny pomysł. Zaczęło się od współpracy z tylko jedną szkołą, XIV Liceum Ogólnokształcącym, które mieliśmy wtedy tu niemalże po sąsiedzku – wspomina prof. Aleksander Weron, założyciel Studium. – Byłem wtedy dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i z dużą otwartością podeszliśmy do idei kształcenia u nas młodzieży szkolnej. To był swego rodzaju eksperyment. Zaprosiliśmy licealistów na Politechnikę i to nie na jednorazowy wykład, ale na regularne zajęcia – dodaje profesor. Wyjaśnia, że z jednej strony zależało im na obaleniu mitów dotyczących nauczania matematyki, a z drugiej chciano pomóc młodzieży dokonać świadomego wyboru kierunku studiów.
- Wystartowaliśmy z dwusemestralnym kursem obejmującym algebrę i analizę, czyli te przedmioty, które u nas na uczelni są wykładane na pierwszym roku – mówi prof. Aleksander Weron. - Wiedzieliśmy, że mamy do czynienia ze zdolną młodzieżą, jednak nie byliśmy pewni, jak uczniowie poradzą sobie z materiałem akademickim. Okazało się, że pomysł się sprawdził. Ci, którzy ukończyli kurs, mieli dużo łatwiejszy start na Politechnice. Choćby dlatego, że ówcześni uczestnicy naszego Studium mieli już zaliczony awansem pierwszy semestr z danego przedmiotu – opowiada profesor. Dodajmy, że program ukończyło wielu wybitnych młodych ludzi, którzy zostali potem znanymi naukowcami, jak choćby profesorowie Arkadiusz Wójs (obecny dziekan WPPT), Paweł Machnikowski czy Rafał Weron.
30 lat temu powstały zaledwie dwie grupy, liczące po około 20 osób. W tym roku do programu zapisało się ponad 2,5 tysiąca uczniów, głównie z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale także z odleglejszych miejscowości (np. Leszno, Częstochowa czy Konin). Jego uczestnicy to bardzo często laureaci olimpiad matematycznych i fizycznych.
- Zajęcia zaczynają się w październiku i trwają do marca, kurs kończy się egzaminem – wyjaśnia Anetta Stypułkowska z Działu Rekrutacji PWr. - Uczestnictwo w Studium daje szansę na poszerzenie wiedzy z zakresu matematyki i fizyki, jak również zapewnia uczniom dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Wrocławską – wyjaśnia. Dodaje, że w tej edycji egzamin kończący kurs zdało 800 osób, w tym 120 otrzymało ocenę bardzo dobrą i celującą. – Ci najlepsi już mają zapewnione miejsce na naszej uczelni, muszą tylko zdać maturę – dodaje szefowa Działu Rekrutacji.
Uczestnicy tegorocznej edycji Studium Talent odbiorą dyplomy ukończenia kursu już 24 kwietnia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16 w auli PWr. Wezmą w nich udział także wybitni absolwenci poprzednich edycji. W programie przewidziano m.in. wykład profesora Aleksandra Werona pt. „Hugo Steinhaus – matematyk na każdy sezon”.
– To był nieprzeciętny umysł. Steinhaus napisał fantastyczną książkę popularnonaukową „Kalejdoskop matematyczny”. Po raz pierwszy wydano ją we Lwowie w 1938 roku, została potem przetłumaczona na 10 języków – opowiada profesor. – Steinhaus miał pozycję wielkiego uczonego i tak naprawdę mógł robić, co chciał. On jednak uważał, że niezwykle ważne jest propagowanie matematyki szczególnie wśród młodego pokolenia. I robił to z ogromnym talentem. Potrafił wizualizować abstrakcyjne naukowe pojęcia. A przy tym wiedział, jak wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce – to on wymyślił i opatentował prototyp współczesnego tomografu – podkreśla profesor Weron. Więcej o fascynującej postaci Hugona Steinhausa opowie już w najbliższy wtorek.
Szczegółowe informacji na temat Studium Talent dostępne są na stronie internetowej.
Na zdjęciu: prof. Aleksander Weron (fot. Krzysztof Mazur)
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »