Projekty z PWr nagrodzone w konkursie NOT

Data: 04.01.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT ogłosiła wyniki konkursu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki zrealizowane w 2016 r. Nagrody i wyróżnienia przyznano aż pięciu projektom, które powstały na Politechnice Wrocławskiej

Konkurs jest organizowany od 1968 r., a jego celem jest m.in. inspirowanie twórczych postaw oraz promocja wybitnych rozwiązań naukowo-technicznych. Nagrody są przyznawane za wybitne projekty w takich dziedzinach jak np. konstrukcja obiektów, maszyn i urządzeń, kompleksowa mechanizacja i automatyzacja procesów wytwórczych, rozwiązania organizacyjno-ekonomiczne oraz ochrona środowiska, warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

W zakończonej właśnie edycji nagrodzono projekty opracowane w 2016 r.

Dwie nagrody I stopnia otrzymały projekty zgłoszone przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr:

• „Innowacyjna metoda identyfikacji bakterii oparta na zjawisku dyfrakcji światła na koloniach bakteryjnych”. Autorzy: prof. Halina Podbielska, dr inż. Igor Buzalewicz.

• „Funkcjonalizowany stent wewnątrznaczyniowy do zastosowania w kardiologii interwencyjnej”. Autorzy: prof. Halina Podbielska, prof. Beata Sobieszczańska, dr hab. Marta Kopaczyńska, dr hab. Agnieszka Ulatowska-Jarża, dr Magdalena Wawrzyńska, dr Dariusz Biały, Emil Płowiecki, Łukasz Wasyluk, Małgorzata Truszewska-Raczyńska.

Wręczono również dwie nagrody II stopnia:

• „Nowej generacji elektryczny pojazd o adaptacyjnych właściwościach eksploatacyjnych jako platforma bazowa dla uniwersalnych aplikacji”. Autorzy: prof. Piotr Dudziński, Adam Konieczny, Gustaw Sierzputowski (Wydział Mechaniczny PWr).

• „Stanowisko badawcze wspomagające projektowanie energooszczędnych taśm przenośnikowych”. Autorzy: dr inż. Dariusz Woźniak, prof. Lech Gładysiewicz, prof. Monika Hardygóra, dr inż. Waldemar Kisielewski, Damian Kaszuba, (projekt zgłoszony przez Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii PWr i wrocławski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa).

Wyróżnienie za projekt „EMYS - pierwszy robot społeczny do nauki języków obcych dla dzieci w wieku 3-7” otrzymała także spółka spin-off Politechniki Wrocławskiej FLASH Robotics.

mic